Ministerstvo vnútra nakupuje bezkontaktné prístroje na detekciu drog

Ministerstvo vnútra SR Foto: TASR - archív

Bratislava 3. októbra (TASR) – Ministerstvo vnútra (MV) SR nakupuje digitálne bezkontaktné laserové prístroje určené na rýchlu a spoľahlivú detekciu drog. Za predpokladané tri kusy zaplatí 93.450 eur. Zmluvu zverejnili v Centrálnom registri zmlúv.

Súčasťou zmluvy je aj opis predmetu zákazky a jeho technická špecifikácia. Okrem iného z nej vyplýva, že prístroj umožňuje pozitívnu identifikáciu materiálov pri priamom meraní aj bez kontaktu.

"Grafické rozhranie spektrometra jednoznačne upozorní na nájdenie nebezpečnej látky (červený alarm), prekurzora (zelená obrazovka s názvom), čistej látky, a tiež na spektra, kde nie je možné urobiť záver," konštatuje sa v zmluve.

Prístroj spĺňa požiadavky MV SR na detekciu aspoň 20 z 25 najrozšírenejších drog, identifikáciu všetkých typov heroínu a ďalších látok. Taktiež je schopný detegovať 50 prekurzorov.

"Softvér prístroja obsahuje funkciu oneskoreného štartu analýzy tak, aby bola možná bezpečná identifikácia nebezpečných látok bez prítomnosti obsluhy v prípade podozrenia na prítomnosť explozívnej látky," uvádza sa v technickej špecifikácii prístroja.

Hmotnosť prístroja je 0,570 kg, takže ho je možné držať v jednej ruke a ovládať aj v hrubej ochrannej rukavici.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.