V Luhanskej oblasti sa začal odsun ľahkej bojovej techniky

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Kyjev 5. októbra (TASR) - Výbuch nastražených mín na východe Ukrajiny si vyžiadal životy dvoch ukrajinských vojakov a ďalších piatich zranených, informovala dnes televízia 112 Ukrajina s odvolaním sa na predstaviteľa dobrovoľníckeho pluku Donbas Jevhena Ševčenka.

Podľa jeho tvrdenia boli míny nastražené na "vládnej strane" za demarkačnou čiarou. "Je to práca diverznej skupiny nepriateľa v našich radoch," spresnil. Incident sa odohral v nedeľu.

Ako informovala agentúra UNIAN, v Luhanskej oblasti sa začalo sťahovanie tankov od demarkačnej čiary, pričom k nemu pristúpili vládne sily i proruskí separatisti. Vo vysielaní televízie 112 Ukrajina o tom hovoril šéf vojensko-civilnej správy Luhanskej oblasti Heorhij Tuka, ktorý však nemal údaje o počte sťahovaných tankov.

Tlačová služba vládnej protiteroristickej operácie (ATO), ktorá v Doneckej a Luhanskej oblasti trvá od vlaňajšieho apríla, podľa UNIAN-u medzičasom deklarovala, že na odsun a presun do iných miest dislokácie je pripravená bojová technika s kalibrom menším ako 100 mm. Malo by ísť o tanky T-64 i T-72, protitankové delá D-48 a D-44 kalibru 85 mm a mínomety 2B-9 s kalibrom 82 mm. Proces sťahovania by mal trvať 41 dní.

Na odsune ľahkých zbraní sa dohodli lídri tzv. normandskej štvorky na svojom rokovaní minulý piatok v Paríži. Ukrajinský prezident Petro Porošenko na margo dohody vyjadril presvedčenie, že prispeje k stabilizácii situácie a dodržiavaniu prímeria. Upozornil tiež, že práve tieto druhy zbraní - s kalibrom menším ako 100 mm - majú na svedomí najviac obetí. Podľa slov bude odsun tohto druhu techniky etapovitý a budú ho sprevádzať inšpekcie, aby sa zabezpečilo dôsledné plnenie dohody.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.