Deň voľna navyše za účasť na voľbách sa zavádzať nebude

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Drozd

Bratislava 6. októbra (TASR) - Občania, ktorí pôjdu voliť, za účasť na volebnom akte deň voľna navyše od svojho zamestnávateľa nedostanú. Plénum NR SR dnes nepodporilo opozičnú novelu Zákonníka práce, ktorou chceli poslanci Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS), Juraj Droba (SaS) a Miroslav Kadúc (OĽaNO) dosiahnuť až 80-percentnú volebnú účasť.

"Vieme všetci, že apatia a rezignácia je rozšírený jav najmä v niektorých typoch volieb, ako krajské či eurovoľby. Tam je účasť voličov zahanbujúca a legitimita zvolených zástupcov je potom veľmi otázna," argumentoval Ľudovít Kaník. Zároveň uznal, že vo voľbách do NR SR je spravidla na Slovensku účasť vyššia, ale aj tam si vie predstaviť vyššiu legitimitu zvolených zástupcov.

"Disciplinovaní sú najmä dôchodcovia, ktorí chodia voliť a ich hlasy tak majú vo výsledku veľkú váhu. Na druhej strane zamestnanci zďaleka takú vysokú účasť nemajú. Preto prichádzame s jednoduchou zmenou," vysvetľoval.

Droba uznal, že deň voľna stojí zamestnávateľa nemalé peniaze. Preto ako kompenzáciu opozícia navrhovala zrušenie Dňa Ústavy SR, čo je štátny sviatok pripadajúci na 1. septembra. Po novom by tak išlo o pracovný deň a posunul by sa aj začiatok školského roka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.