Situácia na ľade v tretej tretine zápasu NHL tímov Chicago Blackhawks a New York Rangers v stredu 7. októbra 2015 v Chicagu. Foto: TASR/AP/Nam Y. Huh

New York 8. októbra (TASR) - Americký hokejista Max Pacioretty strelil v noci na štvrtok prvý gól novej sezóny NHL. Montreal sa ním dostal do vedenia v najsledovanejšom kanadskom derby súťaže a napokon aj v aréne Toronta vyhral 3:1.

V nasledujúcom druhom dueli obhajcovia Stanleyho pohára z Chicaga odštartovali prehrou s NY Rangers 2:3, no Slovák Marián Hossa si aspoň do individuálnych štatistík pripísal asistenciu i plusový bod. "Jazdci" tak pokazili "jastrabom" oslavy z vyvesenia vlajky pre aktuálneho šampióna NHL. Keďže vo všetkých štyroch úvodných zápasoch domáci prehrali, tímovo neuspel ani Marián Gáborík a tomu dokonca zaregistrovali až dve mínusky. Jeho Los Angeles doma prehralo so San Jose 1:5 a rovnaký výsledok sa zrodil v zápase Calgary - Vancouver.

Montreal sa dostal do vedenia na začiatku 4. minúty, keď nevydarené striedanie súpera hostia využili založením kolmej akcie po pravom krídle. Na druhej strane vtedy naskakoval na ľad aj mladý slovenský obranca Martin Marinčin a korčuľujúc dozadu nijako nemohol ovplyvniť Paciorettyho strelu, ktorá brankára Jonathana Berniera prekvapila a puk mu nešťastne prekĺzol do bránky. Mínusový bod za účasť na ľade pri inkasovanom góle bol napokon najvýraznejším štatistickým ukazovateľom Marinčina, do hry sa dostal na vyše 15 minút.

Fotogaléria z nočných zápasov:

Na striedačke domácich smutne sledoval aj Paciorettyho druhý gól do prázdnej bránky tréner Mike Babcock, ktorý po svojej svetoznámej ére v Detroite odštartoval novú misiu v klube Maple Leafs. Jeho tím hral v ofenzíve dobre, väčšinu zápasu mal prevahu a aj kopec šancí, no v zakončení jeho noví zverenci neoslnili. Súpera prestrieľali 37:30. "Vraj morálne víťazstvo... Morálne víťazstvá v NHL neexistujú. Buď vyhráte alebo prehráte," povedal zámorským reportérom tréner Toronta.

Prvé štyri góly v Chicagu padli v prvej tretine, v 27. minúte znížil na 2:3 Teuvo Teräväinen. Na gól prihral Hossa, keď od ľavého mantinelu pohotovo "nabil" do čistej pozície na Fínovu ranu z prvej. Vyrovnať sa "čiernym jastrabom" už ale nepodarilo. Predsa však si na zápas uchovajú aj príjemné spomienky, najmä Rus Artemij Panarin. Dvadsaťtriročný útočník debutoval v NHL gólom, na ktorý mu prihral slávny americký hokejista Patrick Kane. "Moje emócie prekročili bod, po ktorom sa to už nedá opísať. Snažil som sa čo najviac vnímať reakcie publika, ale nič som vlastne v tom hluku nepočul. Bol to pocit obrovského šťastia, len škoda, že sme nevyhrali. Takže párty sa vlastne skončila príliš skoro," vyznal sa Panarin.

Udalosťou noci bolo aj prvé vystúpenie Milana Lucica za LA Kings. Vstup do sezóny kalifornskému tímu nevyšiel, ale bývalý hráč Bostonu nezostal nič dlžný povesti "zlého muža". V závere zápasu si to odniesol Logan Couture, ktorého Lucic napadol pri striedačke hostí, prehol ho cez mantinel a udieral ho do tváre, za čo dostal trest v hre. "Králi" v druhej minúte otvorili skóre zápasu, potom sa však z gólov radovali len hostia. Najvýraznejšou mierou prispel k výhre hostí Joe Pavelski, nový kapitán Sharks sa blysol gólom a dvoma asistenciami. "Dnes sa toho veľa nepokazilo," povedal pre nhl.com nový tréner San Jose Peter DeBoer.

Kanadské derby medzi Calgary a Vancouverom sa už po dvoch sekundách začalo bitkou, keď sa do seba pustili Michael Ferland a Derek Dorsett. Zápas však vyšiel omnoho lepšie pre hostí z Vancouveru, keď zdolali "plamene" 5:1.

Sumáre zápasov úvodnej noci novej sezóny dlhodobej časti NHL:

TORONTO MAPLE LEAFS - MONTREAL CANADIENS 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)

Góly: 21. van Riemsdyk - 4. Pacioretty (Subban), 53. Galchenyuk (Markov, Subban), 60. Pacioretty (Subban, Flynn). Brankári: Bernier - Price, strely na bránku: 37:30, 19.241 divákov.

CHICAGO BLACKHAWKS - NEW YORK RANGERS 2:3 (1:3, 0:0, 1:0)

Góly: 15. Panarin (Kane, Hjalmarsson), 37. Teräväinen (HOSSA, Toews) - 2. Lindberg (Miller, Stalberg), 17. Klein (Yandle, Miller), 20. Stepan (Hayes, Kreider). Brankári: Crawford - Lundqvist, strely na bránku: 34:27, 22.104 divákov.

CALGARY FLAMES - VANCOUVER CANUCKS 1:5 (0:2, 1:1:, 0:2)

Góly: 24. Hudler (Gaudreau, Monahan) - 11. Hansen (Hutton, Burrows), 19. Sutter (D. Sedin), 40. D. Sedin (Hamhuis, Tanev), 49. Burrows, 57. H. Sedin (D. Sedin, Sutter). Brankári: Rämö - Miller, strely na bránku: 30:44, 19.289 divákov.

LOS ANGELES KINGS - SAN JOSE SHARKS 1:5 (1:2, 0:2, 0:1)

Góly: 2. Shore (Brown, Doughty) - 10. Thornton (Martin), 16. Pavelski (Burns, Marleau), 27. Burn (Pavelski, Thornton), 29. Hertl (Vlasic, Wingels), 44. Donskoi (Pavelski, Vlasic). Brankári: Quick - Jones, strely na bránku: 20:32, 18.230 divákov.

Slováci v akcii:

Marián Hossa (Chicago) 17:29 0 1 1 +1 2 0
Martin Marinčin (Toronto) 15:57 0 0 0 -1 1 0
Marián Gáborík (LA) 17:34 0 0 0 -2 1 2

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

Zdroj videí: nhl.com

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR