Počet duševne chorých Slovákov pribúda, proti stresu užívame lieky

Ilustračné foto Foto: TASR/BYU

Bratislava 8. októbra (TASR) – Ženy oveľa častejšie liečia svoje stresové problémy liekmi ako muži. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pri príležitosti blížiaceho sa Svetového dňa duševného zdravia uskutočnil Inštitút stresu pre zdravotnú poisťovňu Dôvera.

"Prieskum sme urobili v 24 mestách počas Festivalu zdravia v auguste a septembri na vzorke 1011 ľudí rôzneho veku, ktorí prejavili záujem o test. Zisťovali sme stresové skóre, telesný a psychický stres i stresovú odolnosť," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave psychológ Karol Kováč z Inštitútu stresu.

Najhoršie výsledky dosiahli ľudia tesne pred dôchodkom, vo veku 50 až 64 rokov. Aj preto, že sú vystavení najväčšiemu stresu a ich schopnosť zvládnuť stresové situácie je najslabšia. Nárast duševných ochorení evidujú aj u 31- až 40-ročných ľudí. Naopak 18- až 29-roční majú najlepšie výsledky v odolnosti proti stresu.

Podľa riaditeľky odboru liekovej politiky Dôvery Moniky Lainczovej zo štatistík za ostatné štyri roky sa jednoznačne zistil stúpajúci nárast výskytu duševných ochorení aj používania liekov proti stresu u ich poistencov, ktorých je takmer 1,5 milióna. Kým v roku 2011 duševným ochorením trpelo takmer 139.000 ľudí, vlani to už bolo viac ako 146.000. Z toho výrazne, takmer dvojnásobne prevyšujú ženy. Za uvedené obdobie vzrástlo aj množstvo používaných predpísaných liekov z 988.551 za rok 2011 na vlaňajších 1.073.236 balení. Náklady na lieky pre poisťovňu stúpli z 10,9 milióna eur (2013) na minuloročnú hodnotu 11,26 milióna eur.

"U žien a mužov je rozdielny prístup k riešeniu svojich psychických problémov. Ženy oveľa častejšie navštevujú lekára, neváhajú ísť aj k psychiatrovi. Muži sa skôr utiekajú k alkoholu alebo iným návykovým látkam," zdôvodnila Lainczová.

Stresovým ochoreniam sa dá predchádzať pohybovými aktivitami, zdravým životným štýlom aj preventívnymi prehliadkami u lekára.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.