Turecko odvolalo po útokoch šéfa polície, tajnej služby a bezpečnosti

Na archívnej snímke príslušníci tureckej polície blokujú cestu k miestam sobotňajších bombových výbuchov 11. októbra 2015 v Ankare. Foto: TASR/AP

Ankara 14. októbra (TASR) - Turecké ministerstvo vnútra uviedlo, že s cieľom uskutočniť efektívne vyšetrovanie sobotňajších bombových útokov v Ankare, pri ktorých zahynulo 97 ľudí a zranenia utrpeli stovky osôb, odvolalo z funkcií šéfa polície, tajnej služby a bezpečnostných síl v hlavnom meste. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Ministerstvo vo vyhlásení na svojej webovej stránke v utorok neskoro večer nenapísalo, či sa títo predstavitelia po vyšetrovaní vrátia do funkcií.
Aj keď sa k útokom, ktoré v sobotu 10. októbra spáchali zrejme dvaja samovražední atentátnici, zatiaľ nikto neprihlásil, Ankara podozrieva z tohto zločinu prioritne tzv. Islamský štát.

Poznatky tajných služieb naznačujú, že korene útokov sú v Sýrii, uviedol dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Líder po násilí pripustil aj možné pochybenia bezpečnostných zložiek - preto inicioval preskúmanie práce tureckých úradov a poveril ním Štátnu kontrolnú radu. Tento orgán, ktorý je oprávnený kontrolovať všetky štátne zložky s výnimkou justície a ozbrojených síl, podlieha priamo hlave štátu.

Erdogan odmietol opozičné hlasy vyzývajúce na demisiu ministrov vnútra a spravodlivosti a poznamenal, že odstúpenia týchto činiteľov by nebolo riešením. "Vedieme štát a sme tiež iba ľudia. Každý z nás môže urobiť chybu," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.