Ivan Galád je presvedčený o úspechu Slovenska na EURO 2016

Ivan Galád, archívne foto Foto: TASR/Branislav Račko

Bratislava 14. októbra (TASR) - Presne pred rokom, 14. októbra 2014, sa definitívne rozplynul sen slovenských futbalistov do 21 rokov o účasti na majstrovstvách Európy. V odvetnom barážovom stretnutí podľahol výber Ivana Galáda Taliansku 1:3 a na kontinentálny šampionát tak postúpil súper. Už bývalý tréner slovenských mladíkov má o to väčšiu radosť z úspechu seniorského mužstva a nepochybuje o tom, že na ME vo Francúzsku dosiahne ďalšie dobré výsledky.

O prehre 1:3 s mladíkmi Talianska sa na Slovensku hovorilo ešte dlho. Zápas, ktorý viacerými verdiktmi významne ovplyvnil škótsky rozhodca, musel slovenský tréner dopozerať na tribúne. Aj vykázanie Galáda bolo jedným z dôsledkov nespokojnosti s dianím na ihrisku. Slovenskí mladíci sa tak na európsky šampionát do Česka nedostali, no čo sa nepodarilo im, vyšlo o rok neskôr A-mužstvu.

Galád netají radosť z úspechu slovenského futbalu a slovenský postup videl ako reálny cieľ už pred kvalifikáciou. "Mali sme veľmi kvalitný káder a kvalitný je aj realizačný tím. Hráči v jednotlivých zápasoch veľmi dobre pracovali a prejavilo sa to aj na výsledkoch. Mnohí z nich boli aj na majstrovstvách sveta, takže postup na európsky šampionát sa dal očakávať," povedal pre TASR.

Zo spomínaného kádra slovenskej "dvadsaťjednotky" sa v A-mužstve objavilo viacero hráčov. Bývalý tréner mladých reprezentantov to považuje za dobrú vizitku svojej práce. "Všetci hráči v ťažkých zápasoch ukázali vysokú kvalitu. Mňa osobne mimoriadne teší, že sa v kádri slovenského tímu počas tohto kvalifikačného cyklu objavovali hráči, ktorých som viedol v reprezentácii do 21 rokov. Bolo ich celkovo osem, hoci dominantnými boli skúsení hráči okolo Hamšíka a Škrtela. Som rád, že som mal možnosť dva až štyri roky viesť viacerých hráčov z úspešného slovenského tímu. Spolupracoval som aj s trénerom Kozákom a tá spolupráca bola veľmi pozitívna," uviedol Galád.

Súperov, s ktorými sa slovenský tím stretne v základnej skupine, určí žreb 12. decembra v Paríži. Skúsený kormidelník pred ním nemá očakávania a rešpektuje silu všetkých tímov, ktoré sa zúčastnia kontinentálneho šampionátu. "Každé mužstvo, ktoré postúpi na MS alebo ME, má svoju kvalitu. Je úplne jedno, proti komu budú slovenskí futbalisti hrať, pretože na Slovensku o ich zápasy bude záujem. Myslím si, že opäť dosiahnu pekné výsledky a s každým súperom odohrajú atraktívne zápasy," poznamenal Galád, ktorého medzičasom pri kormidle slovenského výberu do 21 rokov nahradil Čech Pavel Hapal.

Majstrovstvá Európy, ktoré sa začnú 10. júna 2016, budú pod Tatrami sledovanejšie než v uplynulých rokoch. Dá sa predpokladať, že do Francúzska bude smerovať mnoho slovenských fanúšikov i futbalových osobností. "Zatiaľ je to ešte ďaleko. Odpoveď na otázku, či sa do Francúzska pôjdem pozrieť, by som si rád nechal pre seba," uviedol.

O tom, že slovenský tím, ktorý sa na ME prestaví vôbec prvýkrát v histórii, bude úspešný aj vo Francúzsku, nepochybuje. "Myslím si, že hráči dosiahnu veľmi dobré výsledky a všetkým na Slovensku spravia radosť. Som o tom presvedčený," dodal Ivan Galád pre TASR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.