Zomrel americký herec Robert Loggia, preslávený rolami gangstrov

Americký herec Robert Loggia na archívnej snímke z 22. januára 2009. Foto: TASR/AP

New York 5. decembra (TASR) - Americký herec a režisér Robert Loggia, preslávený rolami gangsterov, zomrel vo veku 85 rokov po päťročnom boji s Alzheimerovou chorobou. Umelec skonal v piatok vo svojom dome v kalifornskom meste Brentwood, informovala dnes agentúra AP, citujúc vyhlásenie jeho manželky Aubrey.

Herec s talianskym pôvodom sa narodil ako Salvatore Loggia 3. januára 1930 v New Yorku. Pred svojím pôvodným plánom stať sa novinárom uprednostnil dráhu herca. Jeho drsný výzor a chrapľavý hlas ho predurčili pre úlohy rôznych záporných a temných charakterov. Začínal v televíznych filmoch a seriáloch.

Medzi jeho najznámejšie filmy patria Dôstojník a gentleman (1982), Zjazvená tvár (1983), Česť rodiny Prizziovcov (1985) či Deň nezávislosti (1996). Za stvárnenie detektíva v snímke Zubaté ostrie (1985) bol Loggia nominovaný na Oscara v kategórii Najlepší herec vo vedľajšej úlohe. Na konte mal aj dve nominácie na cenu Emmy.

Do pamäte divákov sa však vryl aj vďaka úlohe sympatického riaditeľa hračkárskej firmy v trpkej komédii Veľký (1988) po boku Toma Hanksa. V radostnom duete si tam spolu zatancovali na obrovskej klávesnici na skladby "Heart and Soul" a "Chopsticks". Išlo o jednu z najslávnejších filmových scén 80. rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.