Pistoriusovi priznali kauciu, zostane v domácom väzení

Oscar Pistorius Foto: TASR/AP

Johannesburg 8. decembra (TASR) - Zlatý paralympijský medailista Oscar Pistorius bude žiadať o povolenie odvolať sa vo svojej kauze na juhoafrický Ústavný súd. V utorok o tom informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na vyjadrenie jeho právnika.

Zdravotne hendikepovaného atléta minulý týždeň Najvyšší odvolací súd uznal vinným z vraždy svojej priateľky Reevy Steenkampovej. Rekvalifikoval tak verdikt súdu nižšej inštancie, ktorý pôvodne Pistoriusa odsúdil za neúmyselné zabitie.

Súd v Pretórii v utorok zároveň vyhovel Pistoriusovej žiadosti o kauciu, aby nemusel na nový verdikt čakať vo väzení. Jeho právny zástupca Barry Roux argumentoval, že jeho klient nemá v úmysle pokúšať sa o útek. "Je to veľmi známa osoba a má zdravotné postihnutie. Vždy sa podriadil všetkým podmienkam kaucie," uviedol v žiadosti Roux.

Pistorius v písomnom vyhlásení uviedol, že minul všetky svoje úspory a zvažuje, že si bude hľadať prácu. Pôvodne dohodnutú kauciu vo výške jedného milióna juhaofrických randov (cca 63.000 eur) preto súd znížil na iba 10.000 randov.

Účastník OH 2012 si za svoj čin doteraz odpykával už v domácom väzení päťročný trest, teraz ale 29-ročnému športovcovi hrozí jeho výrazné sprísnenie. Za úmyselnú vraždu je v JAR trest minimálne 15 rokov. Až do nového súdneho procesu môže na základe kaucie zostať v domácom väzení, dom navyše bude môcť opustiť do vzdialenosti 20 km medzi 7.00 a 12.00 h. Dopredu o tom ale musí informovať policajné orgány, uviedla webstránka britského periodika Daily Telegraph. Pistorius musel odovzdať aj svoj pas.

V tragický valentínsky deň vo februári 2013 Pistorius vystrelil na svoju priateľku štyri rany cez zamknuté dvere kúpeľne v jeho dome a spôsobil jej smrteľné zranenia. Obhajoval sa tým, že si ju pomýlil so zlodejom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.