Grécko začalo presúvať uviaznutých migrantov

Na snímke konvoj gréckych autobusov odváža migrantov, ktorí uviazli na hraniciach s Macedónskomv pohraničnej obci Idomeni, 9. decembra 2015. Foto: TASR/AP

Idomeni 9. decembra (TASR) - Grécka polícia začala dnes presúvať niekoľko stoviek migrantov, ktorí uviazli pri uzatvorenom hraničnom priechode do Macedónska a blokovali premávku na miestnej železničnej trati. Agentúra Reuters o tom informuje s odvolaním sa na nemenovaného policajného predstaviteľa a očitého svedka.

Blízko gréckej pohraničnej obce Idomeni sa podľa Reuters nachádzalo približne 1200 migrantov pochádzajúcich prevažne z Pakistanu, Maroka a Iránu, ktorí chceli cez Macedónsko pokračovať v ceste do severnej Európy. Na grécko-macedónskych hraniciach uviazli po tom, ako krajiny Balkánu, ktoré nie sú členmi EÚ, začali migrantov triediť na základe štátnej príslušnosti.

Macedónsko ešte minulý štvrtok zatvorilo hraničný priechod Gevgelija - Idomeni, kde bolo vtedy podľa údajov organizácie Lekári bez hraníc uviaznutých niekoľko tisíc ľudí.

Agentúra AP uvádza, že v dôsledku nedávnych potýčok s migrantmi grécka polícia dnes ráno uzavrela oblasť v okruhu piatich kilometrov od tohto priechodu, pričom nakrátko zadržala i novinárov a fotografov. V okolí Idomeni je podľa nej nasadených viac ako 200 príslušníkov poriadkových síl.

Predstaviteľ polície, na ktorého sa odvoláva Reuters, informoval o presune uviaznutých migrantov autobusmi do Atén, kde ich ubytujú, kým nebudú vrátení do krajín pôvodu. Balkánske štáty totiž od novembra umožňujú prechod už len Sýrčanom, Iračanom a Afgancom, ktorí sú považovaní za utečencov unikajúcich z vojnových zón.

Macedónsko v súvislosti s migračnou vlnou zriaďuje na svojich hraniciach s Gréckom bezpečnostný plot, ktorý by mal po dobudovaní pokrývať vyše 40-kilometrový úsek.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.