Firmy žiadajú investičnú pomoc od štátu v hodnote viac ako 9 mil. eur

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 9. decembra (TASR) - Novozámocká firma Osram, a. s., žiada od štátu investičnú pomoc vo výške 1,23 milióna eur na realizáciu centra zdieľaných služieb v Nitre. Vyplýva to zo zverejneného návrhu Ministerstva hospodárstva (MH) SR, ktorý dnes schválila vláda.

"Realizácia investičného zámeru vo výške 10,12 milióna eur (oprávnené mzdové náklady) a 405.000 eur (investičné náklady) je rozložená na obdobie rokov 2015 až 2017. V priamej súvislosti so zámerom sa do konca roku 2017 vytvorí 205 nových pracovných miest," spresnil rezort hospodárstva. Štátnu pomoc požaduje žiadateľ vo forme príspevku na vytvorenie nových pracovných miest.

Centrum zdieľaných služieb nemá podľa údajov uvedených v investičnom zámere žiadneho priameho konkurenta, pretože je v pozícii interného poskytovateľa služieb. Odberateľmi služieb sú pobočky skupiny Osram v regióne Európa, Blízky východ, Afrika. "Outsourcing služieb externým spoločnostiam nie je v rámci projektu plánovaný," spresňuje investičný zámer.

Osram, a. s., Nové Zámky, vznikla 28. decembra 1990. Predmetom jej činnosti je najmä vývoj, výroba, montáž, oprava elektrických zdrojov svetla, žiarenia a svietidiel. Spoločnosť má zapísané základné imanie vo výške 10,69 milióna eur. Jej jediným akcionárom je od roku 2012 nemecká Osram GmbH so sídlom v Mníchove. Osram, a. s., v roku 2014 evidovala 1199 zamestnancov.

Investičnú pomoc žiada aj košická firma Getrag Ford Transmissions Slovakia, s. r. o.

Spoločnosť Getrag Ford Transmissions otvorila 22. novembra 2007 v Priemyselnom parku Kechnec na východe Slovenska nový závod na výrobu prevodoviek Getrag PowerShift a motocyklových prevodoviek. Na snímke výrobná hala. Foto: TASR/František Iván

Košická Firma Getrag Ford Transmissions Slovakia, s. r. o., žiada od štátu investičnú pomoc vo výške 3 miliónov eur na rozšírenie výroby prevodových systémov v lokalite Kechnec, okres Košice - okolie. Vyplýva to z návrhu Ministerstva hospodárstva (MH) SR, ktorý dnes schválil vládny kabinet.

Spoločnosť na realizáciu investičného zámeru požaduje investičnú pomoc 1,77 milióna eur vo forme dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný majetok, ďalej 600.000 eur vo forme príspevku na vytvorenie nového pracovného miesta a 628.351 eur vo forme úľavy na dani z príjmu.

"Investičný zámer s oprávnenými investičnými nákladmi vo výške 16,73 milióna eur sa má realizovať v rokoch 2015 až 2017, pričom v priamej súvislosti s ním sa do konca roka 2016 vytvorí 100 nových pracovných miest," spresnil rezort hospodárstva.

Getrag Ford Transmissions Slovakia, s. r. o., Kechnec vznikla 27. januára 2005. Predmetom jej činnosti je najmä výroba prevodoviek pre motorové vozidlá. Základné imanie spoločnosti predstavuje 132.776 eur. Jediným spoločníkom slovenskej firmy je nemecká Getrag Ford Transmissions GmbH so sídlom v Kolíne. Žiadateľ o investičnú pomoc patrí do skupiny Getrag, ktorá je najväčším dodávateľom prevodových systémov pre osobné automobily a ľahké úžitkové vozidlá na svete.

Investičnú pomoc žiada aj firma Matador Automotive Vráble, a. s.

Výrobca komponentov pre automobilový a elektrotechnický priemysel Matador Automotive Vráble,a.s. je členom skupiny Matador. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Spoločnosť Matador Automotive Vráble, a. s., žiada investičnú pomoc 5,59 milióna eur na rozšírenie výroby so zameraním na lisovanie materiálov hliníkových zliatin v lokalite Dolné Krškany v okrese Nitra, a to vo forme dotácie na dlhodobý hmotný a nehmotný majetok. Vyplýva to zo zámeru zverejneného Ministerstvom hospodárstva (MH) SR, ktorý dnes schválila vláda SR.

"Realizácia investičného zámeru s oprávnenými nákladmi v nominálnej výške 22,36 milióna eur je rozložená na obdobie rokov 2015 až 2017. V priamej súvislosti s investičným zámerom sa do konca roku 2018 vytvorí 176 nových pracovných miest," spresnil rezort hospodárstva.

Podstatou investičného zámeru je vybudovanie nových výrobných priestorov na rozšírenie výrobných kapacít žiadateľa. V nových výrobných priestoroch bude umiestnená technológia na lisovanie a spájanie technologicky náročnejších materiálov hliníkových zliatin pre automobilový priemysel.

Tieto nové technológie budú okrem nových projektov vyrábať aj lisované dielce, ktoré sú momentálne realizované dodávateľským spôsobom. Súčasťou investičného zámeru je aj realizácia investícií na robotické pracoviská spájania na tretí modelový rad projektu Colorado, ktoré zahŕňajú platformové a jedinečné dielce pre modely Porsche Cayenne, VW Touareg a Audi Q7.

Matador Automotive Vráble, a. s., sa zaoberá výrobou a odbytom nástrojov a foriem, výrobou lisovaných a zvarovaných dielcov, zostáv pre automobilový a neautomobilový priemysel, ako aj montážou komponentov pre automobilový priemysel bez typového schválenia. Eviduje základné imanie vo výške 20,45 milióna eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.