Obyvatelia Novák môžu vianočné stromčeky použiť do kompostu

Ilustračné foto Foto: TASR - Pavol Ďurčo

Nováky 19. januára (TASR) - K ekologickejšiemu zužitkovaniu vianočných stromčekov vyzýva novácka radnica obyvateľov mesta. Urobiť tak môžu prostredníctvom kompostovania.

"Kompostovací proces môže prebiehať iba vtedy, ak je naplnený pomer zelených a hnedých surovín. Práve vianočný stromček spĺňa hnedú surovinu," uviedol prednosta Mestského úradu v Novákoch Milan Oršula.

So zhodnocovaním biologického odpadu prostredníctvom kompostovania súvisí aj pilotný projekt, ktorý spustila samospráva Novák v polovici minulého roka. Jeho súčasťou bolo, okrem odborných prednášok, aj odovzdanie kompostérov do užívania obyvateľom. Na tento účel vlani radnica vyčlenila v rozpočte mesta 2000 eur.

Mesto od tohto pilotného projektu očakáva niekoľko výsledkov. "Samozrejme, jedným zo zámerov je ušetriť finančné prostriedky. Docielime to využívaním spomínaných kompostérov, keďže sa biologický odpad nebude vhadzovať do kontajnerov na komunálny odpad, a tým sa znížia náklady na jeho vývoz. Taktiež tým dosiahneme to, že komunálny odpad nebude až tak nepríjemne zapáchať. V neposlednom rade by sme chceli odbremeniť zaťaženosť životného prostredia," dodal Oršula.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.