Ľ. VÁŽNY: Podarilo sa zrýchliť čerpanie eurofondov

Ľubomír Vážny, archívne foto Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 8. februára (TASR) – Zrýchlenie zazmluvňovania a čerpania eurofondov a zabránenie veľkej strate finančných prostriedkov z Bruselu považuje podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny (Smer-SD) za hlavné úspechy svojho pôsobenia vo funkcii v končiacom sa volebnom období.

Ako mesiac pred parlamentnými voľbami uviedol pre TASR, prioritnou úlohou po nástupe do funkcie v novembri 2012 bolo zabezpečiť procesy na vyčerpanie prostriedkov z fondov Európskej únie (EÚ) na roky 2007 až 2013 s cieľom úspešného ukončenia programového obdobia.

"V úzkej spolupráci s ministerstvami a Európskou komisiou (EK) sa podarilo zabezpečiť akceleráciu kontrahovania a čerpania finančných prostriedkov a zamedziť výraznej strate finančných prostriedkov z fondov EÚ. V súčasnosti pracujeme na uzatváraní, respektíve zúčtovaní starého obdobia a s výsledkami sme zatiaľ spokojní," zhodnotil Vážny.

Opatrenia prijaté z postu vicepremiéra zodpovedného za eurofondy označil za úspešné. "Najväčším úspechom je množstvo zjednodušení, ktoré sa podarilo vyrokovať s EK. Úspechom bolo predĺženie možnosti čerpania záväzku roku 2011 a 2012 o jeden rok, čím sme zabránili prepadnutiu týchto prostriedkov, alebo možnosť čerpať prostriedky na problémové projekty, ktoré dovtedy nemohli byť z EÚ zdrojov preplatené, ako napríklad financovanie opráv ciest prvej triedy v obrovskom rozsahu," priblížil Vážny.

Ako dodal, jeho zámerom bolo tiež zapojiť Úrad pre verejné obstarávanie do užšej spolupráce s riadiacimi orgánmi, čo sa prejavilo zefektívnením kontrol verejných obstarávaní.

Druhou dôležitou úlohou bolo podľa Vážneho pripraviť plynulý prechod na čerpanie v novom programovom období 2014 až 2020. Partnerskú dohodu, ktorá definuje stratégiu a priority pre investície v objeme 15,3 miliardy eur na najbližších 10 rokov, schválila EK v júni 2014. "Slovensko dokázalo predložiť taký návrh Partnerskej dohody, ktorý nás zaradil medzi prvých päť členských štátov EÚ, ktorým bol tento dokument schválený. Následne sme sa zamerali na tvorbu programovej, riadiacej dokumentácie a na koordináciu prác s cieľom urýchleného schválenia jednotlivých operačných programov," pripomenul podpredseda vlády.

K ďalším aktivitám počas funkčného obdobia zaradil Vážny koncepciu podpory malých obnoviteľných zdrojov energie či návrh riešenia nájomného bývania so zameraním na zvýšenie podielu trhového nájomného bývania.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.