OBRAZOM: Číňania privítali nový rok ohnivej opice

Na snímke účastníčka osláv tancuje v tradičnom kostýme v Pekingu 8. februára 2016. Foto: TASR/AP

Bratislava 8. februára (TASR) – Čína v nedeľu 7. februára 2016 o polnoci miestneho času privítala príchod nového roka ohnivej opice. Najväčšiu udalosť roka oslavovali stovky miliónov Číňanov.

Podľa čínskej astrológie vstupujeme v pondelok 8. februára do roku ohnivej opice. Ďalšiemu znameniu zverokruhu odovzdá opica žezlo 27. januára 2017, kedy na trón nastúpi kohút.

Na snímke účastník osláv v maske leva v parku Ditan v Pekingu 8. februára 2016. Foto: TASR/AP

Po pokojnom roku drevenej kozy – ovce bude rok v znamení ohnivej opice činorodý a tvorivý, plný energie, elánu a výziev, prinesie však i strach a neistotu vyplývajúce zo zmien. V oblasti rodinných a partnerských vzťahov zavládne harmónia. Opica praje láske, najmä dlhodobým stabilných zväzkom a naopak príliš nefandí nezáväzným flirtom a prudkým emóciám.

Čínsky kalendár je pravdepodobne najstarší na svete. Jeho základy sú staré takmer 5000 rokov. Prvý čínsky kalendár bol vypracovaný v roku 2637 p. n. l., kedy sa ujal moci legendárny vládca Chuang-ti (Žltý cisár). Čínsky lunárny kalendár je odvodený od pohybu Mesiaca, pretože Číňania verili v jeho moc a vplyv na pozemský život.

Na snímke účastníčky osláv tancujú v tradičných kostýmoch v Pekingu 8. februára 2016. Foto: TASR/AP

Čínsky nový rok, známy tiež ako Lunárny nový rok alebo Sviatok jari, pripadá každoročne na nov prvého lunárneho mesiaca, štyri až osem týždňov pred jarou. Presný dátum môže pripadnúť na ktorýkoľvek deň medzi 21. januárom a 21. februárom Gregoriánskeho kalendára. Kombinácia dvanástich zvierat (znamení) a piatich elementov dáva dohromady šesťdesiatročný cyklus, v ktorom je každý rok zasvätený inej kombinácii elementu a zvieraťa.

Svoj najvýznamnejší sviatok vítajú Číňania poriadne nahlas, pretože podľa tradície je jeden zo zlých duchov vkrádajúcich sa do ľudských príbytkov mimoriadne citlivý práve na hluk.

Na snímke účastníci osláv predvádzajú leví tanec v parku Ditan v Pekingu 8. februára 2016. Foto: TASR/AP

Ďalšou z legiend súvisiacou s čínskym Novým rokom je príbeh o Nienovi, krutom a divokom zvierati, ktoré na Jarný sviatok požiera ľudí. Odohnať ho od dverí je možné iba rozvešanými lampiónmi a papierovými stuhami červenej farby, lebo práve tej sa bojí. Tiež nemá rád svetlo ohňa a hlasné zvuky. Ľudia preto celú noc odpaľujú delobuchy a na oblohe žiaria ohňostroje.

Pred vypuknutím osláv zdobia Číňania interiér svojich príbytkov pestrofarebnými kvetmi a misami plnými ovocia. Kvety symbolizujú nový život, bohatstvo a kariérny postup. Svoju symboliku má aj sedem druhov sušeného ovocia. Napríklad kokos symbolizuje dlhovekosť, melón dobré zdravie a liči (čínska slivka) symbolizuje pevné rodinné väzby.

Na snímke účastníčky osláv tancujú v tradičných kostýmoch v Pekingu 8. februára 2016. Foto: TASR/AP

Číňania tvrdia, že energická opica je schopný vynálezca s bleskovým úsudkom, majster umenia prežiť za každých okolností, pretože má silný pud sebazáchovy. Patrí k nej netrpezlivosť, napriek tomu nič neponecháva náhode.

Rok ohnivej opice prinesie nekončiacu aktivitu. Istoty sa budú strácať, ale objavia sa nové príležitosti. Ambicióznych, flexibilných a nápaditých ľudí neminie kariérny postup. Tento rok bude priať nadväzovaniu nových a úspešných obchodných partnerstiev. Opatrnosť sa však vyplatí v oblastí financií; prázdne plytvanie peňazí neminú následky.

Na snímke účastníci osláv predvádzajú leví tanec v parku Ditan v Pekingu 8. februára 2016. Foto: TASR/AP

Všetky medziľudské vzťahy, ktoré vzniknú v roku ohnivej opice budú údajne pevné, stabilné a dlhodobé. Pretrvávajúce partnerské problémy sa doriešia, veľké lásky budú zavŕšené manželstvom alebo založením rodiny. Harmonické spolužitie a bezproblémové vzťahy si však budú vyžadovať obetavosť, úctu jedného voči druhému, hľadanie kompromisov a tiež trpezlivosť. Pre ľudí vyhľadávajúcich krátke milostné aféry nebude rok opice šťastným. Prehliadané a tolerované nebudú ani klamstvá a zavádzanie, všetky neférové kroky čaká odplata.

Opica vyjde v ústrety každému, kto o svojich krokoch rozmýšľa. Rok v jej znamení bude hektický, ale veselý a plný bohatého spoločenského života.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.