Pravosť bankovky možno skontrolovať hmatom, pohľadom a naklonením

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 10. februára (TASR) - Pri naklonení bankovky sa obraz hologramu mení či pri okrajoch sú hmatové značky pre zrakovo postihnutých – aj to sú niektoré z mnohých znakov, ako spoznať pravosť bankovky. Keďže sa v Bratislave v poslednom období opakujú prípady falšovania peňazí, polícia upozorňuje na obozretnosť.

Pravosť bankovky sa dá skontrolovať hmatom, pohľadom a naklonením. "Bankovkový papier je zhotovený z čistej bavlny a na dotyk je tuhý a pevný, nie je mäkký ani voskový," vysvetľuje bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff. Pripomína, že hlavný motív, text a číselné hodnoty na lícnej strane bankoviek sú vytlačené špeciálnou vystupujúcou tlačou. "Prvky vytlačené touto technikou môžete nahmatať, ak po bankovke jemne prejdete prstom alebo nechtom," radí. Pri spodnom okraji 200-eurových bankoviek a pri pravom okraji 500-eurových bankoviek sú tiež hmatové značky pre zrakovo postihnutých.

Pri skúške pohľadom si zase treba všímať, že značky vytlačené v hornom rohu na oboch stranách bankovky spolu vytvárajú jej nominálnu hodnotu. "Celé číslo uvidíte, keď sa na bankovku pozriete proti svetlu," podotýka hovorca. Vodoznak zase vzniká zmenou hrúbky papiera pri jeho výrobe a je viditeľný proti svetlu. "Ak bankovku položíte na tmavý povrch, svetlé časti vodoznaku stmavnú. Tento efekt je najzreteľnejší vo vodoznaku, ktorý zobrazuje nominálnu hodnotu bankovky," vysvetľuje ďalej Szeiff.

Hovorca tiež pripomína, že ochranný prúžok je zabudovaný do bankovkového papiera a pri pohľade proti svetlu prúžok vyzerá ako tmavá čiara. Prúžok obsahuje slovo EURO a nominálnu hodnotu bankovky uvedenú drobným písmom. "Keď bankovku podržíte proti svetlu, v holograme uvidíte perforácie, ktoré tvoria znak €. Zároveň uvidíte drobným písmom zobrazenú nominálnu hodnotu bankovky," radí Szeiff.

Ak sa bankovka nakloní, mení sa tiež obraz hologramu. Zobrazuje sa buď nominálna hodnota bankovky alebo architektonický motív - okno alebo brána. Hovorca pripomína, že na pozadí hologramu sa smerom zvnútra k jeho okrajom objavujú sústredné kruhy dúhovej farby zložené z drobného písma. "Pri naklonení bankovky sa farba čísla nominálnej hodnoty na rubovej strane mení z purpurovej na olivovozelenú alebo hnedú," dodáva Szeiff.

Ak si človek nie je istý pravosťou bankovky po skúške hmatom, pohľadom a naklonením, hovorca radí, že ju treba nechať radšej skontrolovať pomocou prístroja na pravosť bankovky. "Ak prístroj na kontrolu bankoviek nemáte, miesto stretnutia si dohodnite s kupujúcim tam, kde sa prístroj na kontrolu bankoviek nachádza, napríklad na čerpacej stanici či pri väčšom obchode," dodal Szeiff.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.