Vietnam: Odsúdená drogová dílerka unikla poprave tým, že otehotnela

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Hanoj 16. februára (TASR) - Úrady v severovietnamskej provincii Quang Ninh suspendovali štyroch väzenských dozorcov pre nedbalosť po tom, ako istá trestankyňa odsúdená na smrť za obchodovanie s drogami otehotnela, čím sa jej najvyšší trest zmiernil na doživotie. Oznámila to dnes agentúra AP, citujúc miestne médiá.

Štyridsaťdvaročnú Nguyen Thi Hue zatkli v roku 2012 a o dva roky neskôr ju odsúdili na trest smrti, pričom súd jej odvolanie zamietol. Počas pobytu za mrežami žena zaplatila spoluväzňovi v prepočte zhruba 2000 eur za spermu, ktorou sa sama oplodnila pomocou injekčnej striekačky so zámerom vyhnúť sa trestu smrti.

Vietnamské zákony totiž nepovoľujú popravu tehotných žien ani matiek detí mladších ako tri roky. Ak už bol vynesený rozsudok smrti, musí byť v prípade otehotnenia odsúdenej zmiernený na doživotie, vysvetľuje agentúra DPA. Nguyen Thi Hue má porodiť v apríli a zvyšok života strávi vo väzenskom zariadení.

Takáto taktika sa vo Vietname objavila aj v roku 2007, keď úrady uväznili dvoch zamestnancov väzenia po tom, ako odsúdenej drogovej priekupníčke Nguyen Thi Oanh umožnili otehotnieť a uniknúť tak poprave.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.