Zomrel akademický maliar Andrej Gaj, mal 84 rokov

Na snímke Andrej Gaj na vernisáži svojej výstavy 21. júna 2012. Foto: TASR/Milan Kapusta

Prešov 17. februára (TASR) – Vo veku 84 rokov zomrel v pondelok 15. februára akademický maliar Andrej Gaj. Jeho život a tvorba sa spája s východným Slovenskom. Posledná rozlúčka s umelcom bude v piatok 19. februára o 13.00 h v Dome smútku v Prešove. Informáciu zverejnil referent tlačového odboru Mestského úradu v Prešova Milan Grejták.

Andrej Gaj sa narodil 29. januára 1932 v Sukove v okrese Humenné. V rokoch 1952-1958 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u profesorov Ladislava Čemického, Petra Matejku a Jána Želibského. Po absolvovaní štúdia sa zamestnal v Prešove ako výtvarný redaktor ukrajinského časopisu Družno vpered. V rokoch 1960-1973 pôsobil na Pedagogickom inštitúte a Katedre výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Prešove. Od roku 1973 už ako umelec v slobodnom povolaní krátko pôsobil na Ľudovej škole umenia a opäť na katedre výtvarnej výchovy.

Na snímke Andrej Gaj na vernisáži svojej výstavy 21. júna 2012. Foto: TASR/Milan Kapusta

Andrej Gaj zanechal po sebe rozsiahle výtvarné dielo. Inšpirovala ho krajina, figúra a zátišie. V období rokov 1960-1990 vytvoril množstvo monumentálno-dekoratívnych diel v architektúre, v technikách sgrafito, štukolustro, nástenná maľba, kamenná a keramická mozaika. Svoje diela vystavoval na viac ako 50 samostatných a 150 kolektívnych výstavách.

V roku 1987 získal medailu Za rozvoj okresu Prešov. V tom istom roku mu udelili v Košiciach Cenu krajského národného výboru za kamennú mozaiku. V roku 2012, keď mal 80 rokov, získal cenu primátora mesta Prešov za dlhoročný a výnimočný prínos v oblasti výtvarného umenia a reprezentáciu mesta doma i v zahraničí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.