Gustáv Lang spoluobjavil Dobšinskú ľadovú jaskyňu

Banskí inžinieri Eugen Ruffini, Gustáv Lang a Ondrej Méga objavili Dobšinskú ľadovú jaskyňu v roku 1870 Foto: TASR

Dobšiná/Bratislava 23. februára (TASR) - Od úmrtia policajného úradníka a spoluobjaviteľa Dobšinskej ľadovej jaskyne Gustáva Langa uplynie v utorok 23. februára 115 rokov.

Gustáv Lang sa narodil 8. februára 1845 v Dobšinej. Učil sa za obchodníka, krátko bol banským podnikateľom a od roku 1884 mestským policajným kapitánom v Dobšinej. Jeho koníčkom bola príroda a venoval sa jaskyniarstvu.

V júli 1870 sa pričinil o preskúmanie podzemných priestorov vrchu Duča v doline rieky Hnilec. Ústila do nich diera, pri ktorej sa v čase letných horúčav odjakživa ochladzovali miestni pastieri. Do diery sa za pomoci Gustáva Langa a ďalších dvoch spoločníkov spustil banský inžinier Eugen Ruffíny. Ocitol sa v podzemnej sieni, ktorej strop tvorili pestrofarebné skaly a dno veľká ligotavá plocha ľadu. Verejnosti unikátnu jaskyňu sprístupnili už o rok a v roku 1887 bola prvou jaskyňou v Európe s elektrickým osvetlením. Ľadová výplň sa v nej vyskytuje v rôznych formách a hrúbka ľadu na niektorých miestach presahuje 25 m.

V roku 1890 sa v jej Veľkej sieni konal koncert na počesť Karola Ľudovíta Habsburského.

Jaskyňa bola od roku 1893 známa aj letným korčuľovaním. V 50. rokoch 20. storočia v nej ešte trénoval úspešný československý krasokorčuliar Karol Divín. Jaskyňa je aj jedným z najvýznamnejších zimovísk netopierov na Slovensku. Zistil sa tu výskyt 12 druhov týchto lietajúcich cicavcov.

V roku 1979 vyhlásili Dobšinskú ľadovú jaskyňu ako jedinečný prírodný klenot za chránený prírodný výtvor a stala sa Národnou prírodnou pamiatkou. Dňa 29. novembra 2000 jaskyňu zaradili do Zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO a uznali za svetový unikát.

Spoluobjaviteľ Dobšinskej ľadovej jaskyne Gustáv Lang zomrel 23. februára 1901 v rodnej Dobšinej.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.