Febiofest vzdá poctu Dušanovi Trančíkovi a režisérovi Aramisova

Na archívnej snímke slovenský režisér Dušan Trančík Foto: FOTO TASR/Martin Palkovič

Bratislava 26. februára (TASR) - Poctu bardovi slovenskej a česko-slovenskej kinematografie Dušanovi Trančíkovi a jednému z najoriginálnejších mladých talentov, režisérovi Aramisova, ktorý náhle skonal minulý rok, vzdá 23. Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest v sekcii Slovenská filmová krajina.

"Festivaloví diváci budú mať jedinečnú možnosť vzhliadnuť debutový film režiséra Dušana Trančíka Fotografovanie obyvateľom domu z roku 1968," TASR informovala Zuzana Kizáková, PR manažérka festivalu. Príbeh stretnutia niekoľkogeneračnej, priam typickej slovenskej rodiny pred rozostaveným rodinným domom, získal v roku 1969 Hlavnú cenu v kategórii hraných a experimentálnych filmov na Dňoch krátkeho filmu v Karlových Varoch.

Z vyše tri desaťročia trvajúcej filmografie si diváci budú môcť pozrieť dva unikátne filmy Dušana Trančíka - stredometrážnu snímku Šibenica, ktorá bola v tej dobe hranou filmovou alegóriou o násilí vyvolanom príchodom sovietskych vojsk do Československa a film Tryzna, ktorý sa k následkom okupácie vyjadroval s priamočiarosťou dokumentu a čoskoro sa ocitol v trezore. Dušan Trančík, člen Európskej filmovej akadémie, počas svojej filmovej dráhy, ktorej výsledkom je vyše 30 hraných a dokumentárnych filmov, zápasil mnohokrát s cenzúrou.

Vladimír Mičúch alias Aramisova sa stal jedným z najväčších prísľubov súčasného česko-slovenského filmu. Prísľubom, ktorý zostal nenaplnený. Jeho krátke filmy, ktoré vznikli počas štúdia na pražskej FAMU, sa pravidelne premietali po celom svete. S Cagey Tigers (2011) doputoval až do sekcie Cinéfondation pri festivale v Cannes. Kolekciu štyroch študentských filmov, ktorá vznikla z iniciatívy jeho spolužiakov na FAMU, uvedie Febiofest ako spomienku na tohto tvorcu, ktorý bol jeho dlhoročným návštevníkom.

Febiofest sa tento rok uskutoční od 17. do 23. marca. Počas siedmich dní sa divákom predstaví vyše stovka snímok aj v sekciách V strede Európy, Klubový film dnes, Klubový Jukebox, Zrkadlo minulosti, Novinky ASFK, KinoIkon Plus, Filmový kabinet deťom, Experimental. Výber filmov z bratislavskej časti festivalu poputuje od 31. marca do 16. apríla do Trenčína, Košíc, Banskej Bystrice, Kežmarku, Prešova, Martina, Prievidza, Trnavy a Levíc.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.