Volebné miestnosti sa otvoria 5. marca

Ilustračná snímka Foto: TASR/Tomáš Halász

Bratislava 26. februára (TASR) - Voľby do Národnej rady SR sa nezadržateľne blížia, volebné miestnosti sa otvoria v sobotu 5. marca. O priazeň voličov sa uchádza 23 politických strán, hnutí a koalícií. TASR pri tejto príležitosti prináša tému, v ktorej priblíži profily kandidujúcich subjektov, prinesie rady pre voličov a ďalšie informácie.

Marcové voľby budú v poradí deviate parlamentné voľby od Nežnej revolúcie v roku 1989. Štát vyjdú na 10,7 milióna eur. Hlasovať v nich môžu všetci občania SR, ktorí budú mať v deň hlasovania aspoň 18 rokov. Oprávnených voličov je viac ako 4,4 milióna.

Kandidujúce strany môžu ešte pár dní viesť volebnú kampaň. Môžu na ňu minúť najviac tri milióny eur a musia používať transparentný účet. Kampaň sa skončí 48-hodinovým moratórium, kedy je zakázaná.

Hlasuje sa za plentou. Tam volič vyberie hlasovací lístok, prípadne udelí aj preferenčné krúžky a vloží lístok do obálky. Tú potom vloží do volebnej schránky. Volič, ktorému zdravie brániť ísť do volebnej miestnosti odovzdať svoj hlas, môže požiadať o prenosnú volebnú urnu.

Pred vstupom do volebnej miestnosti si treba skontrolovať platnosť občianskeho preukazu. Ten je potrebný na preukázanie totožnosti voliča. Bez jej preukázania nebude môcť voliť. Hlasovať sa dá aj mimo miesta trvalého bydliska. Potrebný je na to však hlasovací preukaz. Treba oň požiadať.

O miesto v parlamente bojujú tieto strany:
TIP - 1,
Strana moderného Slovenska - 2,
OĽaNO-NOVA – 3,
Demokrati Slovenska - Ľudo Kaník - 4,
Šanca - 5,
Sme Rodina – Boris Kollár - 6,
Strana zelených Slovenska - 7,
Koalícia Spoločne za Slovensko - 8,
Maďarská kresťanskodemokratická aliancia - 9,
VZDOR-strana práce - 10,
Most-Híd – 11,
SNS - 12,
Odvaha - Veľká národná a proruská koalícia - 13,
KSS - 14,
SDKÚ-DS - 15,
Smer-SD - 16,
KDH – 17,
SKOK - 18,
Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko - 19,
#Sieť - 20,
SMK - 21,
Priama demokracia – 22,
SaS – 23.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.