Evanjelická diakonia ECAV na Slovensku pokračuje v pomoci utečencom

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Bratislava 26. februára (TASR) - Pracovníčky Ústredia Evanjelickej diakonie (ED) ECAV na Slovensku tento mesiac opäť navštívili utečenecký tábor v obci Dobova v Slovinsku a priniesli tam humanitárnu pomoc. Na základe požiadaviek z terénu poskytli pre utečencov najmä teplé deky, zimné topánky a oblečenie, jednorazové rukavice a voľnopredajné lieky. Do spomínaného tábora stále prichádzajú utečenci zo Sýrie, z Iraku, Afganistanu či Iránu.

"Evanjelická diakonia ECAV na Slovensku pomáha utečencom na rôznych miestach už od septembra 2015 pričom spolupracovala s viacerými organizáciami v SR a v zahraničí. Prvú našu pomoc sme poskytli na jeseň 2015 v Röszke na maďarsko-srbskom hraničnom priechode v spolupráci s Evanjelickým cirkevným zborom v Slovenskom Komlóši na čele s farárom Attilom Szpisákom. Priniesli sme tam čistiace prostriedky, potreby na osobnú hygienu a potraviny. Neskôr sme tam priviezli v spolupráci s profesorom Vladimírom Krčmérym z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave stany a pršiplášte", priblížila pomoc utečencom Jana Gasperová z Ústredia ED ECAV, ktorá sa spolu s ďalšími viackrát osobne zúčastnila na odovzdávaní materiálnej pomoci v utečeneckých táboroch.

Ako ďalej uviedla Gasperová, po uzavretí hraničného priechodu v Röszke, pomoc Evanjelickej diakonie smerovala do Vámosszabadi a Hegyeshalomu, kde takisto pomohli základnými potravinami, pitnou vodou, šatstvom a prikrývkami. V prvej etape pomoci ED ECAV poskytla na podporu utečencov vlastné finančné a ľudské zdroje, ktoré nie sú vyčíslené.

"Do druhej etapy práce sme vynaložili prostriedky získané v rámci projektu 'Poskytovanie pomoci utečencom na ceste cez Európu'. Zakúpili sme deky a zdravotnícky materiál, voľnopredajné lieky, dezinfekčné roztoky a iné potrebné veci, ktoré sme sami alebo prostredníctvom partnerských organizácií distribuovali priamo migrantom. Antibiotiká sme im poskytli prostredníctvom humanitárnych organizácií Lekári bez hraníc a tiež s pomocou Tropic team-u Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety," spresnila J. Gasperová. Ako konštatovala, utečenci potrebujú najmä lieky na infekcie dýchacích ciest, žalúdočné i kardiovaskulárne problémy, proti hnačke či na zmiernenie horúčkovitých stavov ako i na zmiernenie bolestí spôsobených dlhou chôdzou a nosením detí.

Jednorázovo spolupracovali aj s Rádom Maltézskych rytierov. Materiálnu pomoc utečencom diakonia poskytuje na základe ich aktuálnych potrieb.

"Evanjelická diakonia ECAV na Slovensku ostáva naďalej v úzkom kontakte so spolupracujúcimi organizáciami v teréne, aby mohla podľa potreby opäť reagovať a poskytnúť migrantom humanitárnu pomoc," dodala Gasperová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.