Centrum pre obnovu rodiny v Prešove rozšíri kapacity o 40 miest

Ilustračná snímka Foto: TASR/Martin Baumann

Prešov 26. februára (TASR) – Centrum pre obnovu rodiny DORKA v Prešove otvorilo dnes v zrekonštruovaných priestoroch dvoch pavilónov bývalej materskej školy ďalšie priestory, kde nájde dočasné bývanie okolo 40 ľudí v núdzi. Objekt sa nachádza na Lomnickej ulici v strede sídliska Šváby. Doteraz tu žilo 40 klientov, druhou etapou rekonštrukčných prác sa tento počet zdvojnásobí. Na slávnostnom otvorení priestorov sa zúčastnil aj prezident SR Andrej Kiska.

Doterajšia rekonštrukcia objektu stála viac ako 500.000 eur. V aktuálnej druhej etape preinvestovali 200.000 eur. Väčšina finančných zdrojov pochádzala zo zahraničia z kresťanských fondov, ale pomohli aj darcovia zo Slovenska. Množstvo stavebného materiálu aj práce darovali domáce firmy bez nároku na odmenu. Informoval o tom manažér pre zriadenie krízových centier pre rodinu a deti Radoslav Dráb.

Rozšírenie centra dá priestor aj pre komunitnú prácu a vzdelávanie klientov, ďalej pre ambulantnú prácu s klientmi vo vážnych životných situáciách, bez potreby bývania a zriadia tu aj kaplnku. „Budeme vedieť poskytovať služby v Domove na pol ceste pre mladých dospelých – chlapcov a dievčatá, ktorí odchádzajú z detských domovov. Rovnako v budúcom krízovom stredisku je miesto, kde bohužiaľ musia byť vyňaté zo svojho biologického prostredia deti pre ohrozenie života, zdravia a vývoja. Aby sme mali zákonný polrok na to, aby sme mohli s rodinou aktívne pracovať a aktívne vrátiť deti do bezpečnej rodiny. Prípadne vyhľadať rodinu náhradnú, aby detský domov bol posledným miestom pre riešenie situácie dieťaťa,“ uviedol Dráb.

Kolaudácia objektu je naplánovaná v marci. Hneď potom začnú prijímať nových klientov. Pracovný tím by chceli rozšíriť o päť miest, čo znamená navýšenie rozpočtu o 50.000 eur na rok. Pomoc očakávajú od Prešovského samosprávneho kraja.

Dráb informoval, že v zrekonštruovaných priestoroch chystajú otvoriť aj sociálny podnik na výrobu cestovín, v ktorom sa zamestnajú jeho klienti. Vytvoria tu 14 nových pracovných miest pre matky a ženy v núdzi, ktoré vzhľadom na svoju životnú situáciu a počet malých detí nie sú schopné pracovať vo veľkých firmách či na nočné zmeny. Tu pod jednou strechou budú môcť bývať aj pracovať. Dorka chce tento podnik otvoriť do konca tohto roka. Časť budovy centra potrebuje ešte zateplenie a novú fasádu, na čo zriaďovateľ bude hľadať externé zdroje.

„V živote sa, žiaľ, stáva, že príde ťažká chvíľa. Toto je miesto, kde môžu prísť ťažko stíhaní ľudia a vedia, že o nich bude postarané. Vedia, že im tu aj poradia, ako ďalej a pomôžu im dostať sa z problémov. To pokladám za nesmierne dôležité,“ uviedol Kiska. Prezident svoj plat venuje núdznym. Jedným z prijímateľov sú rodiny, s ktorými pracuje spoločnosť Úsmev ako dar, ktorá z prezidentského daru kúpila pre prešovskú Dorku práčky. Ako uviedol Dráb, ich klientky už dnes na nich prali pre svoje deti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.