Rusko útočí na džihádistov, nie na povstalcov hlásiacich sa k prímeriu

Stíhacie bombardéry SU-24M na leteckej základni Hmeimim v Sýrii 20. januára 2016. Foto: TASR/AP

Moskva 1. marca (TASR) - Ruské ministerstvo obrany v noci nadnes informovalo, že za uplynulých 24 hodín jeho lietadlá v Sýrii podnikli nálety na oddiely džihádistického Frontu an-Nusra útočiace severne od Aleppa a na ich pozície v okolí obce Narb Nafsa. Informovala o tom agentúra TASS.

Vo vyhlásení, ktoré prostredníctvom ministerstva obrany vydalo ruské Centrum na zmierenie znepriatelených strán na území Sýrie, sa ďalej uvádza, že ruské lietadlá neútočia na pozície tých povstalcov, ktorí sa pridali k dohode o prímerí.

Centrum konštatovalo, že vo všeobecnosti sa prímerie v Sýrii dodržiava.

Dohoda o prímerí v Sýrii začala platiť o polnoci z piatka na sobotu miestneho času (piatok 23.00 h SEČ). Dohoda sa pritom týka len oblastí bojov medzi jednotkami sýrskej vládnej armády podporovanými ruským letectvom a sýrskymi povstalcami. Nevzťahuje sa na džihádistické skupiny Dáiš (tzv. Islamský štát) a Front an-Nusra, ktoré ovládajú zhruba 50 percent sýrskeho územia.

Ruské ministerstvo obrany dnes podľa agentúry Interfax súčasne informovalo, že v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN schválenou 18. decembra 2015 bolo na ruskú leteckú základňu Humajmím dopravených 50 ton humanitárnej pomoci. Jej základ tvoria potraviny, pitná voda a ďalšie potreby určené pre civilistov v ťažko prístupných alebo obkľúčených oblastiach v Sýrii.

Rusko začalo letecké údery na ciele v Sýrii 30. septembra 2015. Od začiatku tvrdí, že sa zameriava na likvidáciu islamistov, ale kritici Rusko obviňujú, že mu ide najmä o podporu sýrskeho prezidenta Bašára Asada a preto útočí aj na umiernených povstalcov, z ktorých časť podporuje Západ.

Ruské ministerstvo obrany pred časom informovalo, že sýrska vládna armáda sa vďaka ruskej leteckej podpore od začiatku februára zmocnila 73 obcí, ovládaných dovtedy "teroristami", za ktorých vláda v Damasku označuje všetkých protivládnych povstalcov.

Medzinárodná koalícia pod vedením USA začala s náletmi na pozície Islamského štátu v Sýrii v septembri roku 2014, pričom však - na rozdiel od Ruska - na ne nemá mandát od sýrskej vlády.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.