Rusko: Obžaloba žiada vzniesť obvinenie voči Savčenkovej

Pilotka Nadežda Savčenková vo väzbe Foto: TASR/AP

Moskva 2. marca (TASR) - Žalujúca strana v procese s ukrajinskou pilotkou Nadijou Savčenkovou dnes deklarovala, že jej vina za zabitie dvojice ruských novinárov je dokázaná, a vzhľadom na to požiadala súd, aby voči nej vzniesol obvinenie. Svoj návrh na výšku trestu prokuratúra plánuje zverejniť ešte dnes.

Súdne pojednávanie v kauze Savčenkovej sa začalo dnes pred súdom v Donecku v Rostovskej oblasti na juhu Ruska, informovala agentúra Interfax.

Zástupca ruskej prokuratúry dnes pred súdom vyhlásil, že Savčenková "je obvinená zo spáchania celého radu trestných činov vrátane mimoriadne závažných - vraždy ruských novinárov, ktorí si plnili svoju povinnosť a hovorili pravdu". Podľa obžaloby by Savčenková mala byť obvinená aj z pokusu o zabitie ďalšieho ruského novinára a šiestich civilistov.

Obžaloba tvrdí, že Savčenková, vtedy príslušníčka provládneho pluku Ajdar pôsobiaceho v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, vlani 17. júla naviedla mínometné strely na skupinu civilistov, medzi ktorými bola aj trojica ruských občanov. Útok, ktorý si vyžiadal životy dvoch ruských novinárov - Igora Korneľuka a Antona Vološina -, vyvolal v Rusku veľké pobúrenie.

Ukrajinská armádna dôstojníčka a bývalá pilotka akýkoľvek podiel na usmrtení novinárov od začiatku popiera. Jej advokát trvá na tom, že k tejto tragédii došlo až po tom, čo Savčenkovú zajali ukrajinskí separatisti a odovzdali ju ruským úradom. Obžaloba tvrdí, že Savčenková sama nelegálne prekročila ruskú štátnu hranicu.

Agentúra Ukrinform dnes informovala, že obhajcovia Savčenkovej dnes súdu predložia výsledky expertízy rozhovoru dvoch mužov, ktorá podľa neho dokazuje, že "prsty v únose" Savčenkovej z východu Ukrajiny do Ruska mala "administrácia (ruského) prezidenta a (ruská tajná služba) FSB".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.