Rast aktivity v súkromnom sektore eurozóny sa v marci spomalil

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Brusel 3. marca (TASR) – Tempo rastu aktivity v súkromnom sektore eurozóny sa v marci spomalilo. Dôvodom bolo spomalenie tohto sektora v štyroch najväčších ekonomikách menového bloku. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu spoločnosti Markit, ktorý dnes zverejnila na svojej internetovej stránke.

Podľa spresnených výsledkov Markit kombinovaný index nákupných manažérov pre sektory služieb aj výroby v eurozóne (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, sa po očistení od sezónnych vplyvov vo februári znížil na 53 bodov z januárových 53,6 bodu. Spresnená hodnota februárového PMI je síce o niečo vyššia ako 52,7, ktoré dosiahol pri rýchlym odhade, ale aj napriek tomu je februárový PMI najnižší za 13 mesiacov.

Hodnota indexu sa však udržala nad zlomovou hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast výkonu súkromného sektora od jeho poklesu. PMI súkromného sektora eurozóny sa pohybuje nad touto hranicou od júla 2013.

Prieskum ukázal tiež, že spresnený PMI dominantného sektora služieb, ktorý napovedá, ako sa bude vyvíjať situácia v celej škále firiem, od veľkých bánk po malé reštaurácie a opravovne, sa vo februári znížil na 53,3 bodu z 53,6 bodu v januári a dosiahol tak najnižšiu úroveň od začiatku minulého roka. Tri zo štvorice najväčších ekonomík eurozóny - Nemecko, Taliansko a Španielsko pritom zaznamenali rast aktivity v sektore služieb, aj keď vo väčšine prípadov sa jeho tempo spomalilo, ale aktivita francúzskeho sektora už dokonca klesla.

Aj PMI výrobného sektora eurozóny sa vo februári 2016 znížil na 51,2 bodu z januárových 52,3 bodu. Konečná hodnota PMI pre tento sektor je o niečo vyššia ako 51 bodov pri rýchlom odhade.

"Spresnený kombinovaný PMI eurozóny je o niečo lepší ako rýchly odhad, ale stále ukazuje, že tempo rastu hospodárstva sa spomaľuje, už druhý mesiac po sebe a dosahuje najnižšiu úroveň za viac ako rok," skonštatoval hlavný ekonóm Markit Chris Williamson.

Výsledky prieskumu podľa neho signalizujú, že ekonomika menového bloku by mohla v 1. štvrťroku dosiahnuť ešte nižšie tempo rastu ako v poslednom kvartáli vlani, keď jej výkon stúpol o 0,3 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.