Szijjártó je sklamaný odňatím rumunského vyznamenania Tökésovi

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó Foto: TASR/AP

Budapešť 4. marca (TASR) - Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó vyjadril sklamanie z toho, že rumunskému europoslancovi a predsedovi Maďarskej rady autonómie Karpatskej kotliny (KMAT) Lászlóovi Tökésovi vo štvrtok odňali vysoké rumunské štátne vyznamenanie.

V rozhovore pre verejnoprávnu televíznu stanicu M1 šéf maďarskej diplomacie dnes kritizoval rozhodnutie o odňatí vyznamenania a zdôraznil, že Tökés má nepremlčateľné zásluhy na nedávnych dejinách Rumunska.

Szijjártó pripomenul, že jeho posledná návšteva Rumunska sa niesla u jeho rezortného partnera i predsedu rumunskej vlády v konštruktívnom duchu, avšak rozhodnutie rumunského prezidenta Klausa Iohannisa je mimo rámec tohto kontextu v čase, keď chcú Maďarsko a Rumunsko rozvíjať systém svojich vzťahov.

Odňatie vyznamenania inicioval bývalý rumunský premiér Victor Ponta v roku 2013, keď vyhlásil, že je pripravený spolupodpísať prípadné prezidentské nariadenie o tomto rozhodnutí.

Tökésovi udelili najvyššie štátne vyznamenanie v roku 2009 pri príležitosti 20. výročia ľudového povstania v Temešvári za jeho úlohu pri naštartovaní zmeny režimu v Rumunsku. Terajší najvyšší predstavitelia krajiny ho však tvrdo kritizovali za nedávne vyjadrenie na 24. ročníku letnej univerzity Maďarov v rumunskom meste Baile Tušnad, kde navrhol, aby Maďarsko prevzalo akúsi záštitu nad Sedmohradskom na spôsob vzťahu Rakúska s Južným Tirolskom.

Odňatie vyznamenania ako prvý navrhol predseda senátu Crin Antonescu za Tökesov "dôsledný protirumunský postoj". Účastníci letnej univerzity predstaviteľov zahraničných Rumunov minulý piatok v záverečnom komuniké požiadali prezidenta Traian Basesca, aby odňal vyznamenanie tomuto "extrémistickému maďarskému politikovi, ktorý všetkými prostriedkami bojuje proti Rumunsku a Rumunom".

"Rumunské občianstvo si nezaslúži ten, kto pred pár dňami požadoval, aby Sedmohradsko dali pod protektorát," povedal Basescu 12. augusta v úvode letnej univerzity Rumunov v sedmohradskej obci Izvorul Murešului.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.