Miera nezamestnanosti v Česku vo februári klesla, ekonomika rastie

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Praha 8. marca (TASR) - Miera nezamestnanosti v Česku vo februári klesla na 6,3 % z januárových 6,4 %. Úrady v krajine evidovali v januári 461.254 uchádzačov o prácu. Informoval o tom dnes na svojej internetovej stránke český denník E15 na základe údajov, ktoré zverejnil Úrad práce Českej republiky (ÚP ČR).

Zamestnávatelia pritom ponúkali vo februári 114.826 voľných miest, čo je najviac od októbra 2008.

Medziročne klesla nezamestnanosť v ČR oveľa výraznejšie, vlani vo februári bola na úrovni 7,5 %. Tohtoročná februárová hodnota je najnižšia od roku 2009, kedy bolo bez práce takmer 429.000 ľudí. V mnohých krajoch sa počty uchádzačov o zamestnanie dostávajú na úroveň pred hospodárskou krízou.

Počet ľudí bez práce bol vo februári o 6149 nižší ako v januári, medziročne bolo nezamestnaných o 86.863 menej. Pracovných miest bolo, naopak, k dispozícii o 45.855 viac ako vlani vo februári.

"Dôvodov je hneď niekoľko - mierna zima, stále rastúci počet voľných pracovných miest, proaktívna komunikácia ÚP ČR so zamestnávateľmi a samozrejme, celková hospodárska situácia v Česku. S príchodom teplejšieho počasia sa rozbehnú sezónne práce a zamestnávatelia začnú naberať ďalších pracovníkov," uviedla generálna riaditeľka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

"Česká ekonomika rastie. Podľa prieskumu spoločnosti PwC plánuje tento rok zvyšovať stavy zamestnancov polovica firiem. Po tradičnom sezónnom náraste miery nezamestnanosti na začiatku roka tak aj tento rok môžeme očakávať jej ďalší pokles. Dopyt je prakticky po všetkých profesiách. Firmám chýbajú ľudia do prevádzky, vodiči, robotníci, ale aj IT odborníci či špecialisti z najrôznejších odborov," povedala Andrea Linhartová Palánová, odborníčka na riadenie ľudských zdrojov z PwC ČR.

Obchodný prebytok ČR v januári vzrástol

Prebytok obchodnej bilancie Českej republiky v prvom mesiaci tohto roka vzrástol na 19,3 miliardy korún (713,33 milióna eur), čo je o takmer miliardu viac ako januári 2015. Na tomto výsledku sa odzrkadlil výrazný pokles cien ropy a ropných derivátov dovážaných do ČR. Ale to nie je jediný dôvod vyššieho prebytku. Českému priemyslu, a zvlášť automobilkám, sa totiž darí zvyšovať vývoz predovšetkým do krajín Európskej únie (EÚ). Informoval o tom dnes český portál Patria.cz.

Ak niečo trochu kazí prvý dojem z januárových čísiel, tak je to veľmi pomalý rast celkového exportu, medziročne len o 1,9 %, konštatuje Patria.cz. Prispeli k tomu aj kalendárne vplyvy, tohtoročný január mal o jeden pracovný deň menej, čo sa negatívne prejavilo na celkovom na výsledku.

Spomalenie tempa zaznamenal aj dovoz, pod ktorý sa však podpísala nižšia korunová hodnota importovaných - a teraz výrazne lacnejších - surovín. Dovoz však rástol rýchlejšie ako vývoz, a to predovšetkým v dôsledku pokračujúceho oživenia domáceho dopytu. Spotrebiteľský a najmä investičný dopyt je dôvodom na vyššiu potrebu dovážaného tovaru. Dá sa preto očakávať, že trend zvyšovania prebytku zahraničného obchodu sa v tomto roku pravdepodobne zastaví. Nepôjde však o žiadny dramatický posun, ktorý by kazil celkový obrázok českej ekonomiky, ale o prirodzený vývoj.

Oveľa podstatnejšie bude, či si ČR udrží pozitívny trend vývozu. Vzhľadom na jeho primárnu orientáciu na stroje a dopravné prostriedky, respektíve na krajiny EÚ, existuje veľká šanca, že sa to podarí. Rastúci dopyt v krajinách EÚ a predovšetkým apetít spotrebiteľov a firiem po nových autách zostávajú aj v tomto roku veľmi silné a nepochybne pomôžu aj tuzemský priemyslu a súčasne aj exportu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.