Exportéri by mali byť v roku 2016 pri vývoze opatrní

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 8. marca (TASR) - Mnoho Číňanov verí, že v roku opice je možné všetko. Vo svojej štúdii „China: Monkey forces for the Year of the Monkey“ spoločnosť Euler Hermes, podnikajúca v oblasti poistenia pohľadávok, analyzuje, čo prinesie rok opice čínskej ekonomike.

Ekonómovia spoločnosti predpovedajú, že v roku 2016 bude mať nestále trhy, uvoľnenú menovú politiku, výraznejšie meškania s platbami a platobnú neschopnosť, narastajúci únik kapitálu a nižšie investície do výskumu a vývoja, klesajúce príjmy z exportu v USD s výraznými dôsledkami pre čínsky dodávateľský reťazec a trend poklesu meny vplyv tak na Čínu, ako aj na jej obchodných partnerov.

Podľa Tomáša Juríka zo spoločnosti Euler Hermes by slovenskí exportéri mali byť v roku 2016 opatrní pri vývoze v rámci sektorov, ktoré prestávajú byť vládou podporované, a to napriek tomu, že boli nositeľom ekonomického rastu v uplynulých rokoch.

Podľa neho by mali svoje obchodné pohľadávky určite zabezpečiť, či už formou ich poistenia alebo bezpečného bankového platobného nástroja, akým je dokumentárny akreditív alebo platobná banková garancia. Naopak, otvára sa cesta na zvýšenie objemu obchodov firmám pôsobiacim v odvetviach s vyššou pridanou hodnotou, ako sú služby, či informačné a telekomunikačné technológie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.