Dialyzačné stredisko v Trstenej plánuje zakúpiť nový ultrazvuk

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič

Trstená 9. marca (TASR) - Dialyzačné stredisko v Trstenej, ktoré slúži pacientom už dva roky, čaká skvalitnenie služieb. Nový ultrazvuk by mal už v najbližších mesiacoch zjednodušiť a zlepšiť diagnostiku. TASR o tom informovala hovorkyňa prevádzkovateľskej spoločnosti, skupiny B. Braun v Českej a Slovenskej republike Lucia Kocourková.

V súčasnosti žije na Orave v okresoch Trstená, Námestovo a Dolný Kubín s fungujúcou transplantovanou obličkou okolo 50 až 60 osôb. Lekári a sestry v Trstenej sa momentálne starajú o 37 dialyzovaných pacientov. "Dialýza v Trstenej nastúpila na cestu k dlhodobej úspešnosti napríklad aj v transplantačnom programe. Na takzvanej čakacej listine je kontinuálne zaradených priemerne sedem až deväť pacientov. Každý rok z nich predovšetkým v transplantačnom centre Univerzitnej nemocnice v Martine odtransplantujú dvoch až troch pacientov," uviedol vedúci lekár dialýzy B. Braun Avitum v Trstenej Marián Vojtko.

Dialyzačné stredisko v Trstenej sa tiež môže pochváliť hneď dvoma rekordmankami. Jedna z nich sa dialyzuje od roku 1981 a druhá od roku 1982, obidve pacientky patria k najdlhšie dialyzovaným ľuďom na Slovensku vôbec. "Z posledného pravidelného anonymného prieskumu vyplýva, že 92 percent pacientov je vo všeobecnosti so službami dialyzačného strediska spokojných. V tých hlavných ukazovateľoch, ako je čistota a hygiena, úroveň ošetrovateľskej starostlivosti, prístup personálu a frekvencia osobného kontaktu s lekárom boli spokojní všetci pacienti," dodal s tým, že zlepšiť sa chcú pri vyladení pocitu tepla a chladu pri dialýze, ktoré pacienti vnímajú rôzne. Z dotazníka podľa neho vyplynulo, že u 87 percent pacientov začne dialýza do 15 minút po príjazde, čo je v porovnaní s ostatnými dialyzačnými strediskami nadpriemerne krátky čas.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.