Koncern E.ON zaznamenal vlani rekordnú stratu sedem miliárd eur

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Essen 9. marca (TASR) - Najväčší nemecký energetický koncern E.ON zaznamenal vlani najväčšiu stratu vo svojej histórii. Hlavným dôvodom bol odpis hodnoty stratových elektrární. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

Koncern zaznamenal v roku 2015 rekordnú čistú stratu 7 miliárd eur po -3,2 miliardy eur v roku 2014. Celkový odpis hodnoty konvenčných elektrární dosiahol 8,8 miliardy eur. Ich ziskové vyhliadky sa totiž z dôvodu pádu veľkoobchodných cien elektriny a boomu v oblasti ekologickej elektriny dramaticky zhoršili.

Prevádzkový zisk (Ebitda) sa vlani znížil o 10 % na 7,557 miliardy eur, pričom analytici oslovení agentúrou Reuters v priemere očakávali 7,26 miliardy eur. Podielnici majú dostať stabilnú dividendu 50 centov na akciu.

Koncern zaknihoval väčšinu odpisov v 3. kvartáli 2015. Zisk očistený o jednorazové vplyvy, ako sú napríklad odpisy, zostal vlani stabilný na úrovni 1,6 miliardy eur.

E.ON plánuje v priebehu tohto roka vydeliť stratové elektrárne do novej firmy Uniper. Podľa šéfa koncernu Johannesa Teyssena by prevádzkový zisk, vrátane spoločnosti Uniper, mal tento rok klesnúť na 6 až 6,5 miliardy eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.