Hraničný priechod Vyšné Nemecké naďalej blokujú protestujúci Ukrajinci

Ilustračné foto Foto: TASR/Roman Hanc

Vyšné Nemecké/Ubľa 10. marca (TASR) – Na slovensko-ukrajinskom pohraničí je pre osobnú dopravu naďalej nepriechodný hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod. Od stredy (9.3.) ho blokujú ukrajinskí vodiči osobných áut. Ďalší priechod Ubľa – Malyj Bereznyj funguje momentálne v normálnom režime. TASR informovala hovorkyňa Colného úradu Michalovce Klára Baloghová.

V stredu boli na ukrajinskej strane blokované oba priechody. V Ubli sa však situácia k večeru zmenila. "Približne od 19.00 h tu protestujúci uvoľnili blokáciu a vozidlá sa vybavujú priebežne, v danom čase bez čakacích dôb," ozrejmila Baloghová s tým, že vo Vyšnom Nemeckom je to zatiaľ bez zmeny. "Blokácia pretrváva."

Ukrajinské orgány informovali slovenskú stranu o plánovanom rokovaní s protestujúcimi vodičmi, ktoré sa malo udiať dnes dopoludnia. Jeho výsledky zatiaľ nie sú známe. Predpokladá sa však dohoda medzi rokujúcimi stranami na ukončení blokácie.

Baloghová pripomenula, že blokácia vo Vyšnom Nemeckom sa týka iba osobnej dopravy. Nákladné vozidlá a autobusy priechodom prechádzajú.

Protestujúcim Ukrajincom, ktorí zaparkovali autá pred priechodom, čím ho od stredy blokujú, ide o zmenu legislatívy. Keďže majú vozidlá evidované na Slovensku, respektíve v Európskej únii, majú povinnosť raz za niekoľko dní opúšťať územie Ukrajiny. "Žiadajú zmenu na jedenkrát za mesiac," uviedla hovorkyňa.

Podobné protesty vodičov sa na hranici udiali aj v minulosti. Došlo k nim v roku 2014, a to dvakrát pri hraničnom priechode Ubľa – Malyj Bereznyj.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.