NHL: Pánik skóroval, Hossa a Sekera asistovali

Stars si vďaka suverénnemu triumfu v predstihu zaistili miestenku do play off Foto: TASR/AP

New York 23. marca (TASR) - V desaťzápasovom programe zámorskej NHL si v noci na stredu bodové štatistiky rozšírili traja slovenskí hokejisti. V stretnutí Chicago - Dallas (2:6) sa strelecky presadil domáci útočník Richard Pánik a jednu asistenciu si pripísal jeho spoluhráč Marián Hossa, ani ich bodové príspevky ale neodvrátili prehru obhajcu titulu. Stars si vďaka suverénnemu triumfu v predstihu zaistili miestenku do play off. Rovnako jednu asistenciu zaznamenal aj obranca Andrej Sekera, ktorého Edmonton podľahol domácej Arizone 2:4. Najlepší tím súťaže Washington si vďaka víťazstvu 4:2 v Ottawe definitívne zabezpečil prvé miesto vo Východnej konferencii a do vyraďovacej časti tak pôjde z najvýhodnejšej pozície.

Dallas potreboval na istotu play off dva body a získal ich prakticky už v úvodnej tretine, keď si za necelých osem minút vytvoril pohodlný štvorgólový náskok. Do play off sa dostal po ročnej pauze. "V posledných rokoch sme o postup bojovali vždy až do posledných zápasov, takže je pekné mať to X pred menom v tabuľke. No vieme, že máme pred sebou stále veľa práce a sme na ňu pripravení," povedal pre zámorské médiá strelec dvoch gólov z prvého dejstva Vernon Fiddler.

"Hviezdam" sa proti "jastrabom" v prebiehajúcej sezóne darí, vyhrali s nimi štyri zápasy, pričom v posledných troch si vždy dokázali vypracovať vedenie 4:0. "S týmito chlapcami nie je zábava, sú naozaj veľmi dobrí. Majú skvelých lídrov, jadro tímu a je jasné, že vedia vyhrávať. Takže si nemyslím, že budú po tejto prehre panikáriť," vyzdvihol súpera najproduktívnejší hráč Dallasu a druhý najproduktívnejší hráč sezóny Jamie Benn, ktorý si proti Chicagu vylepšil štatistiky o dve asistencie.

Pánik zaznamenal druhý gól v druhom zápase po sebe a celkovo piaty v sezóne. V 25 dueloch nazbieral dokopy sedem bodov. Hossa dosiahol v 60 zápasoch 31 bodov (12+19). Chicagu sa v poslednej dobe nedarí, z uplynulých piatich duelov vyhralo iba jediný. Napriek tomu má dobrú východiskovú pozíciu na postup do play off, osem zápasov pred koncom základnej časti si drží jedenásťbodový náskok na deviatu priečku v Západnej konferencii. "Neviem, či je to o sebadôvere, tú je ťažké zmerať, alebo o niečom inom. No musíme nájsť spôsob, ako napraviť našu hru a musíme byť viac neodbytní. Ak budeme tvrdo pracovať, nájdeme cestu k víťazstvám," povedal tréner Blackhawks Joel Quenneville.

Posledný tím Západu Edmonton zaznamenal na ľade Arizony druhú prehru v rade. Sekera odohral za hostí takmer 21 minút a okrem asistencie si do štatistík pripísal aj jednu strelu na bránku a "mínusku". Celkovo nazbieral v 75 dueloch 27 bodov (6+21). Arizonu okrem výhry potešil aj návrat Olivera Ekmana-Larssona, lídra obrany a najproduktívnejšieho hráča tímu s 50 bodmi zo 67 stretnutí. Dvadsaťštyriročný Švéd si pripísal jednu asistenciu. "Hral dosť dobre. Bol pokojný a hral s ľahkosťou vo všetkých situáciách. Je pekné, že ho máme späť," povedal tréner "kojotov" Dave Tippett.

Washington nazbieral už 109 bodov, o 19 viac ako druhý tím na Východe NY Rangers. O góly proti Ottawe sa postarali Mike Richards, Alexander Ovečkin (43. gól v sezóne), Nicklas Bäckström a T.J. Oshie. Prví traja vypracovali v úvodnej tretine náskok 3:0, posledný spečatil skóre do prázdnej bránky. Capitals tak ukončili trojzápasovú sériu prehier na súperových ihriskách a zároveň vyhrali aj Metropolitnú divíziu. Napriek tomu neboli so svojím výkonom úplne spokojní. "Dnes nám vyhralo zápas práve to vedenie 3:0 z úvodu, pretože sme evidentne neboli lepší tím. Niekoľkokrát za posledné mesiace sme hrali takto zle a už toho máme po krk, musíme to zmeniť," posťažoval sa brankár Braden Holtby, ktorý kryl 28 striel.

Do zostavy Winnipegu sa po krátkej absencii zapríčinenej chrípkou vrátil slovenský útočník Marko Daňo a mal dôvod na radosť, lebo Jets si poradili s Vancouverom 2:0. Mladý slovenský útočník strávil na ľade presne 17 minút, štyrikrát ohrozil súperovho brankára a dve minúty si "oddýchol" na trestnej lavici. Jets boli počas celého stretnutia aktívnejší a vyslali až 49 striel na bránku, no presadili sa až v záverečnej tretine. V 43. minúte ich poslal do vedenia Adam Lowry a v poslednej spečatil skóre do prázdnej bránky Mark Scheifele. Domáci brankár Ondřej Pavelec kryl 28 súperových striel a dosiahol prvý shutout v sezóne a celkovo 17. v kariére NHL. "Mali zopár možností, ale myslím si, že sme hrali v defenzíve veľmi dobre. Veľa sme im toho nedovolili, takže som za túto výhru rád," povedal český brankár.

Naopak, smútil Detroit, ktorý si odniesol z Tampy Bay jasnú prehru 2:6 a prepustil tak poslednú postupovú pozíciu na Východe Philadelphii. V drese Tampy ukončil 20-zápasové suchoty Erik Condra, ktorý strelil dva góly. Flyers na tabuľkový posun stačil aj bod z duelu v Columbuse, kde prehrali 2:3 po nájazdoch. Hrdinom bol Boone Jenner, ktorý v 59. minúte znížil na 1:2 a v nájazdoch rozhodol o triumfe "modrokabátnikov". Brankár "letcov" Steve Mason kryl až 51 striel, ale ani to jeho spoluhráčom nestačilo na triumf, navyše, o dvojgólové vedenie prišli v posledných 65 sekundách tretej tretiny.

Na posledné postupové miesto na Západe sa posunula Minnesota, keď doma zdolala Los Angeles tesne 2:1 a natiahla víťaznú sériu na tri duely. Kings majú už istý postup, no posledné dve stretnutia prehrali. Blízko k istote miestenky vo vyraďovačke je St. Louis. "Bluesmani" vyhrali v San Jose tesne 1:0 gólom Robbieho Fabbriho z 50. minúty. Montreal si poradil doma s Anaheimom 4:3 a Buffalo zdolalo Carolinu 3:2. Hurricanes tak prehrali už piaty zápas v rade.

Sumáre NHL:

CAROLINA HURRICANES - BUFFALO SABRES 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)
Góly: 33. Terry (Hanifin, Nash), 54. Nordström (Staal) - 13. Colaiacovo (Pysyk, Foligno), 57. Kane (R. O'Reilly, Reinhart), 58. Larsson (Gionta). Brankári: Ward - Johnson, strely na bránku: 27:25, 12.676 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - PHILADELPHIA FLYERS 3:2 pp a sn (0:1, 0:0, 2:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 59. Jenner (Jones, Saad), 60. Atkinson (Hartnell, Dubinsky), rozh. nájazd Jenner - 12. Giroux (Schenn, Schultz), 52. White (Schenn, Couturier). Brankári: Bobrovskij - Mason, strely na bránku: 53:33, 16.230 divákov.

MONTREAL CANADIENS - ANAHEIM DUCKS 4:3 (1:1, 2:2, 1:0)
Góly: 9. Mitchell (Plekanec, Hanley), 29. Galchenyuk (Pacioretty, Pateryn), 31. Brown, 49. Lessio (Brown, Dietz) - 15. Silfverberg (Kesler, Cogliano), 22. Perry (Fowler, Getzlaf), 32. Silfverberg. Brankári: Condon - Gibson, strely na bránku: 23:35, 21.288 divákov.

OTTAWA SENATORS - WASHINGTON CAPITALS 2:4 (0:3, 1:0, 1:1)
Góly: 33. Wideman (Hoffman, Kostka), 59. Zibanejad (Karlsson, Hoffman) - 3. Richards (Wilson), 13. Ovečkin (Johansson, Bäckström), 15. Bäckström (Beagle, Chimera), 60. Oshie (Alzner, Winnik). Brankári: Anderson - Holtby, strely na bránku: 30:22, 19.313 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - DETROIT RED WINGS 6:2 (2:0, 2:2, 2:0)
Góly: 2. Condra (Palát, Boyle), 10. Namestnikov (Brown), 21. Stamkos (Kučerov, Hedman), 38. Kučerov (Johnson, Stamkos), 42. Palát (Johnson, Hedman), 57. Condra (Boyle) - 29. Abdelkader (Zetterberg, Kronwall), 36. Helm (Dacjuk, Mantha). Brankári: Bishop - Howard, strely na bránku: 34:25, 19.092 divákov.

WINNIPEG JETS - VANCOUVER CANUCKS 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Góly: 43. Lowry (Halischuk, Thorburn), 60. Scheifele (Wheeler). Brankári: Pavelec - Markström, strely na bránku: 49:28, 15.294 divákov.

CHICAGO BLACKHAKS - DALLAS STARS 2:6 (0:4, 1:1, 1:1)
Góly: 37. Shaw (Desjardins, HOSSA), 50. PÁNIK (Teräväinen, Panarin) - 12. Sceviour, 12. Fiddler (Sceviour, Ritchie), 17. Eaves (Jamie Benn, Spezza), 19. Fiddler, 39. Faksa (Hemský, Johns), 54. Eakin (Jamie Benn). Brankári: Darling (21. Leighton) - Lehtonen, strely na bránku: 32:33, 22.034 divákov.

MINNESOTA WILD - LOS ANGELES KINGS 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Góly: 4. Haula (Coyle, Scandella), 24. Koivu (Suter, Parise) - 32. Toffoli (King, Doughty). Brankári: Dubnyk - Quick, strely na bránku: 18:39, 19.018 divákov.

ARIZONA COYOTES - EDMONTON OILERS 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)
Góly: 6. Tanguay (Ekman-Larsson, Duclair), 33. Hanzal (Stone), 38. Rieder (Richardson), 60. Domi (Hanzal, Sekáč) - 30. Eberle (Korpikoski, McDavid), 38. Letestu (SEKERA). Brankári: Smith - Talbot, strely na bránku: 31:29, 13.408 divákov.

SAN JOSE SHARKS - ST. LOUIS BLUES 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Góly: 50. Fabbri (Brouwer, Bouwmeester). Brankári: Jones - Elliot, strely na bránku: 37:24, 15.411 divákov.

Slováci v akcii:

Tomáš Tatar (Detroit) 12:54 0 0 0 -1 3 0
Marko Daňo (Winnipeg) 17:00 0 0 0 0 4 2
Marián Hossa (Chicago) 18:22 0 1 1 +1 1 0
Richard Pánik (Chicgao) 12:54 1 0 1 0 4 0
Andrej Sekera (Edmonton) 20:20 0 1 1 -1 1 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty. brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/