Výkon japonského priemyslu strmo klesol

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Tokio 30. marca (TASR) - Produkcia japonského priemyslu vo februári klesla najstrmšie za päť rokov. Vyplýva to z predbežných údajov ministerstva hospodárstva, obchodu a priemyslu. Informovali o tom agentúry DPA a RTTNews.

Presnejšie, výkon japonského priemyslu po očistení od sezónnych vplyvov sa vo februári prepadol medzimesačne až o 6,2 %. Tento výsledok je dokonca horší ako odhady analytikov, ktorí predpovedali, že sa priemyselná produkcia v Japonsku vo februári zníži o 5,9 % po januárovom náraste o 3,7 %.

V medziročnom porovnaní sa priemyselná výroba v krajine vo februári znížila o 1,5 %, čo je pre zmenu lepší výsledok ako jej pokles o 1,7 %, ktorý očakávali analytici.

Pod prudký medzimesačný pokles produkcie v priemysle sa podpísalo zníženie výroby dopravných zariadení, strojov pre priemysel, elektroniky a komponentov pre elektroniku, uviedlo ministerstvo.

Japonskí výrobcovia však očakávajú, že už tento mesiac výroba ožije a znova stúpne.

Výkon japonskej ekonomiky sa v poslednom kvartáli 2015 znížil o 1,1 %. Dôvodom bolo predovšetkým spomalenie Číny a ďalších rozvíjajúcich sa ekonomík. Predbežné údaje naznačujú, že aj v tomto štvrťroku japonská ekonomika klesla. Ak sa tieto údaje potvrdia, znamenalo by to, že Japonsko sa opäť prepadlo do recesie, v poradí už tretej za štyri roky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.