Slováka Jozefa R. odsúdil maďarský súd na doživotie

Maďarský súd hlavného mesta vo štvrtok 31. marca 2016 v zlúčenom súdnom procese týkajúcom sa bombového útoku na budapeštianskej ulici Aranykéz v roku 1988 a dvoch prípadov vrážd vykonaných v Budapešti v roku 1998 odsúdil hlavného obvineného Slováka Jozefa R. (uprostred) na trest doživotného odňatia slobody. Foto: TASR - Ladislav Vallach

Budapešť 31. marca (TASR) - Maďarský súd hlavného mesta dnes v zlúčenom súdnom procese týkajúcom sa bombového útoku na budapeštianskej ulici Aranykéz v roku 1988 a dvoch prípadov vrážd vykonaných v Budapešti v roku 1998 odsúdil hlavného obvineného Slováka Jozefa R. na trest doživotného odňatia slobody.

Slováka bude podľa verdiktu prvostupňového súdu možné pustiť na slobodu podmienečne najskôr o 30 rokov. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.

Tamása P. odsúdil súd na 13 rokov väzenia, pričom týchto dvoch obvinených oslobodil od niektorých bodov obžaloby. Attilu F. a ďalšieho občana SR obvineného zo spolupáchateľstva, Ladislava T., súd oslobodil od všetkých bodov obžaloby.

Jozefa R. zadržali vo februári 2011 na Slovensku na základe európskeho zatykača vydaného v Maďarsku. Od 18. apríla 2011 je vo vyšetrovacej väzbe v Maďarsku. Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici ho odsúdil v stredu na doživotie spolu s bossom gangu sýkorovcov Róbertom L. a Ivanom C. Ten ako jediný prišiel na vyhlásenie verdiktu. Rozsudok nie je ešte právoplatný. Obžaloba mužov obvinila zo šiestich vrážd z rokov 1998 a 1999 - Eduarda a Roberta Diničovcov, Romana Deáka, Alojza Házyho, Dalera Hlavačku, Miloša Piliara a zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

Atentát v Budapešti v roku 1988: V procese so Slovákom vynesú rozsudok

Prísne bezpečnostné opatrenia a veľký mediálny záujem sprevádzal príchod štvorice obvinených do budínskej budovy súdu hlavného mesta v zlúčenom súdnom procese, ktorý sa týka bombového atentátu na budapeštianskej ulici Aranykéz z roku 1988 a dvoch prípadov vrážd vykonaných v Budapešti v roku 1998. V kauze, v ktorej je hlavným obvineným Slovák Jozef R., dnes súd vynesie rozsudok.

Zločiny, z ktorých je štvorica obžalovaná, si vyžiadali celkovo šesť obetí. Všetci obvinení v záverečnej reči tento utorok žiadali oslobodenie od obžaloby.

Prokurátor pre Jozefa R. a Tamása P. 21. marca žiadal doživotný trest odňatia slobody. V prípade Jozefa R. žiadal, aby bol uznaný za vinného z trestného činu plánovanej viacnásobnej vraždy s ohrozením života mnohých ľudí, ako aj zo spolupáchateľstva pri zneužití strelnej zbrane a streliva. Tamás P. je podľa prokurátora zodpovedný za objednanie uvedeného atentátu.

Ďalší občan SR je obvinený zo spolupáchateľstva a štvrtým obvineným je maďarský občan Attila F.

Obvineného Jozefa R. zadržali vo februári 2011 na Slovensku na základe európskeho zatykača vydaného v Maďarsku. Od 18. apríla 2011 je vo vyšetrovacej väzbe v Maďarsku.

Slovák Jozef Roháč (chrbtom) počas pojednávania v súdnej sieni v Budapešti 2. apríla 2013. Foto: TASR/MTI

Výberová chronológia vývoja procesu s Jozefom R.:

- 19. marca 2013 - Hlavná budapeštianska prokuratúra vzniesla obvinenie voči Jozefovi R. a jeho spoločníkovi z úkladnej vraždy a iných trestných činov. Objednávateľ vraždy doposiaľ nie je známy.

Podľa obžaloby bol Jozef R. pred 11. februárom 1998 neznámou osobou požiadaný, aby zavraždil maďarského podnikateľa Jánosa Fenyőa. Obvinený súhlasil so spáchaním vraždy a pri príprave tohto trestného činu mu pomáhali Ladislav T. a Jozef H.

Podľa prokuratúry Jozef R. a Ladislav T. spáchali vraždu automatickou zbraňou s tlmičom. Spolu s Jozefom H. podnikateľa dlhšiu dobu sledovali.

Obvinení 11. februára 1998 okolo 16.00 h išli v aute za Fenyőom. Na križovatke v druhom budapeštianskom obvode vrah vystúpil z vozidla a podnikateľa stojaceho pred semaformi zavraždil cez okno dávkou zo samopalu. Potom z miesta činu ušiel.

Prokuratúra vzniesla obvinenie voči Jozefovi R. z trestného činu úkladnej vraždy, zneužitia zbrane a streliva. Ladislava T. obvinili z trestného činu napomáhania k úkladnej vražde a zneužitia zbrane i streliva. Prípad Jozefa H. a neznámeho objednávateľa vraždy prokuratúra oddelila.

Maďarský Národný úrad vyšetrovania (NNI) vypočul začiatkom marca 2013 Jozefa R. v prípade bombového útoku na budapeštianskej ulici Aranykéz ako podozrivého.

Podľa vyšetrovateľov v roku 1988 spáchal Jozef R. v centre Budapešti bombový atentát na objednávku Tamása P. Obeťami výbuchu osobného vozidla značky Polski Fiat sa stali štyria ľudia, medzi nimi aj podnikateľ József Károly Boros, ktorý spolupracoval v naftových kauzách s políciou.

- 2. apríla 2013 - Tribunál hlavného mesta v Budapešti právoplatne oslobodil Jozefa R. spod obžaloby z napomáhania pri pokuse o vraždu. Súd pre nedostatok dôkazov tak potvrdil rozsudok zo 14. júla 2012, ktorý sa týkal zbavenia viny z trestného činu zneužitia výbušniny.

Prokuratúra obvinila Slováka z neúspešného pokusu o vraždu Zoltána Seresa, ku ktorému došlo pred takmer 16 rokmi.

Tamás Fülöp, advokát Jozefa R., v tejto súvislosti pre denník Magyar Hírlap uviedol, že jeho klient bude žiadať odškodnenie za 21 mesiacov strávených v tejto kauze vo vyšetrovacej väzbe.

Napriek oslobodzujúcemu verdiktu súdu zostal Jozef R. stále vo väzbe, pretože 19. marca Hlavná budapeštianska prokuratúra vzniesla voči nemu a jeho spoločníkovi obvinenie z úkladnej vraždy a iných trestných činov.

- 3. februára 2015 - Budapeštiansky Súd hlavného mesta pokračoval vypočúvaním svedka v pojednávaní zlúčených súdnych sporov, v ktorých je Jozef R. obvinený z dvoch vrážd vykonaných v Budapešti v roku 1998. Druhým obvineným je Tamás P, ktorý mal objednať dve vraždy, z nich jedna sa stala v roku 1996. Súd vypočul svedka Lászlóa Radnaiho, ktorý označil Tamása P. za zodpovedného za vraždu Józsefa Prisztása. O svedkovi obaja obvinení tvrdili, že je nedôveryhodný. Podľa Tamása P. Radnai klamal vo viacerých veciach. Jozef R. svedkovi pred súdom povedal: "Zmenila sa politická situácia, preto ťa teraz potrebujú." Podľa prokuratúry v prvom prípade Jozef R. na objednávku neznámej osoby zavraždil v roku 1998 maďarského podnikateľa Jánosa Fenyőa. V druhom prípade v tom istom roku na objednávku obvineného Tamása P. spáchal spomínaný atentát na budapeštianskej ulici Aranykéz.

- 21. marca 2016 - V zlúčenom súdnom procese navrhol prokurátor v Budapešti pre Jozefa R. a Tamása P. doživotný trest odňatia slobody. Na súde hlavného mesta prokurátor v prípade Jozefa R. žiadal, aby bol uznaný za vinného z trestného činu plánovanej viacnásobnej vraždy s ohrozením života mnohých ľudí, ako aj zo spolupáchateľstva pri zneužití strelnej zbrane a streliva. Tamás P. je podľa prokurátora zodpovedný za objednanie atentátu na budapeštianskej ulici Aranykéz. Ďalší občan SR je obvinený zo spolupáchateľstva, štvrtým obvineným je maďarský občan Attila F.

- 29. marca 2016 - Všetci štyria obvinení v zlúčenom súdnom procese žiadali oslobodenie spod obžaloby. Na súde hlavného mesta všetci využili právo posledného slova. Každý okrem Tamása P. hovoril zhruba hodinu. Jozef R. vyhlásil, že "celé maďarské podsvetie sa zbláznilo". Prejednávané zločiny si vyžiadali celkom šesť obetí. Vynesenie rozsudku na prvom stupni vytýčil súd na 31. marca.

- 30. marca 2016 – Jozefa R., ktorý je v súčasnosti vo väzbe v Maďarsku, odsúdil Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici na doživotie spolu s bossom gangu sýkorovcov Róbertom L. a Ivanom C. Ten ako jediný prišiel na vyhlásenie verdiktu. Rozsudok nie je ešte právoplatný. Obžaloba mužov obvinila zo šiestich vrážd z rokov 1998 a 1999 - Eduarda a Roberta Diničovcov, Romana Deáka, Alojza Házyho, Dalera Hlavačku, Miloša Piliara a zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.