Zahraniční investori v SR hodnotia konjunkturálnu situáciu pozitívne

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 31. marca (TASR) - Zahraniční investori na Slovensku hodnotia konjunkturálnu situáciu prevažne pozitívne. Za ešte lepšiu považujú podľa prieskumu verejnej mienky, realizovaného medzi 166 firmami z európskeho zahraničia, vlastnú hospodársku situáciu.

Každý štvrtý podnik by preto chcel svoje investície a rady zamestnancov rozšíriť. Ďalší politický vývoj by sa však mohol prejaviť ako brzdiaci faktor. Uviedli to dnes v Bratislave na stretnutí s novinármi predstavitelia zahraničných obchodných komôr pôsobiacich na Slovensku.

Tri z desiatich dopytovaných spoločností hodnotia súčasnú hospodársku situáciu na Slovensku pozitívne, čo je najlepší výsledok od roku 2009. Za uspokojivú ju považuje ďalších cca 60 %. Tretina firiem vychádza zo zlepšenia v ďalšom priebehu roka, väčšina s podielom 57 %, predpokladá stagnáciu celkového hospodárstva. Očakávania ohľadom vlastného podnikania sú oproti tomu optimistickejšie. Viac ako polovica firiem počíta v tomto roku s nárastom obratu, zatiaľ čo iba každý desiaty podnik očakáva zhoršenie ekonomickej situácie. Približne 40 % podnikov by v budúcnosti chcelo rozšíriť investície aj počet svojich zamestnancov.

Stephan Gebeshuber, obchodný atašé Rakúskeho veľvyslanectva na Slovensku a vedúci ADVANTAGE AUSTRIA Bratislava, upozornil na ďalší pozitívny faktor, a to, že až 44 % spoločností predpokladá v roku 2016 zlepšenie svojej obchodnej situácie. Z tohto hľadiska možno od roku 2014 sledovať pretrvávajúci pozitívny trend. Štyria z desiatich dopytovaných investorov chcú preto zamestnať ďalších pracovníkov. Iba 8 % plánuje znížiť personálny stav, čo predstavuje najlepší výsledok od roku 2005.

Na politickú konšteláciu po parlamentných voľbách sa mnoho investorov pozerá s obavami. Najväčšie politické riziko vidí 42 % opýtaných firiem vo vytvorení nestabilnej koalície viacerých politických strán, a v posilnenom vplyve pravicových extrémistov. Až 46 % opýtaných dokonca očakáva, že politický vývoj sa negatívne odzrkadlí na ich hospodárskej situácii.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.