Prieskum ZMOS: Väčšina samospráv realizuje protipovodňové opatrenia

Na ilustračnej snímke predseda ZMOS Michal Sýkora. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 31. marca (TASR) - Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) realizovalo koncom roka 2015 prieskum, ktorý mapoval prístup samospráv k protipovodňovým opatreniam. Vyplýva z neho, že 56,6 percenta miest a obcí vykonáva protipovodňové opatrenia, ďalších 33,9 percenta ich nerealizuje a zvyšných 9,4 percenta uviedlo, že vodný tok netečie obcou. Z prieskumnej vzorky 287 samospráv taktiež vyplýva, že 56,6 percenta miest a obcí sa podieľa na brigádach zameraných na čistenie vodných tokov.

Prieskum ZMOS tiež mapoval pomoc samospráv pri čistení vodných tokov. Takmer 30 percent miest a obcí uviedlo, že pri čistení vodných tokov pomáhajú zabezpečovaním dlhodobo nezamestnaných v rámci verejnoprospešných prác. Ďalších 24,4 percenta zabezpečuje pracovné prostriedky pre brigádnikov. Viac ako tretina, presnejšie 32,3 percenta miest a obcí pomáha formou zvozu a likvidácie vyzbieraného odpadu. Propagáciu takto zameranej brigády zabezpečuje 18,9 percenta samospráv, pričom necelé tri percentá miest a obcí pomáhajú dobrovoľníkom pri čistení vodných tokov priamou finančnou pomocou.

"Je zrejmé, že mestá a obce venujú pozornosť preventívnym protipovodňovým aktivitám, čím prispievajú nielen k ochrane zdravia a majetku, ale tiež vytvárajú a chránia zdravé podmienky a chránia životné prostredie, čo sú napokon úlohy vyplývajúce zo zákona o obecnom zriadení," uviedol hovorca ZMOS Michal Kaliňák. Ako dodal, situácia s protipovodňovými aktivitami na vodných tokoch by sa mohla výrazne zlepšiť za predpokladu dostatku kapacít a prostriedkov na strane správcov vodných tokov, ktorými vo väčšine prípadov nie sú mestá a obce.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.