Liptovská vodárenská spoločnosť ušetrila vďaka kamerovému systému

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Pavol Remiaš

Liptovský Mikuláš 31. marca (TASR) - Presne päť rokov monitoruje Liptovská vodárenská spoločnosť, a. s., (LVS) kanalizačnú sieť vďaka vlastnému kamerovému systému. Chcú tak predísť škodám, ktoré by mohli spôsobiť balastné vody znehodnotením splaškovej vody v kanalizácii. Spôsobiť by mohli kapacitné a biologické problémy v čistiarňach odpadových vôd.

Zakúpením kamerového systému získala LVS možnosť celoročne monitorovať kanalizačné potrubia, vyhľadávať poruchy a nátoky balastných vôd do verejnej kanalizácie. "Kamerový systém stál 66.000 eur s DPH. Kým sme ho zakúpili, využívali sme služby dodávateľa zo Žiliny. Jeden pracovný deň monitorovania náš vyšiel približne 720 eur. Suma, za ktorú sme nadobudli kameru, by stačila na približne 90 prenajatí od dodávateľa," povedala pre TASR referentka vnútornej a externej komunikácie Eva Petranová. Keďže LVS svoju kameru využíva takmer denne, za päť rokov podľa nej ušetrila rádovo tisícky eur.

Balastné vody sú podzemné vody, alebo vody z rôznych rigolov, potôčikov, ktoré sa do kanalizácie dostávajú prienikom cez netesnosti kanalizačných potrubí a kanalizačných šácht, alebo vedome cez kanalizačné prípojky. Prítomnosť balastných vôd je nežiaduca, pretože zrieďujú a ochladzujú odpadové vody, čo má negatívny vplyv na čistiarenský proces. "Znehodnocujú splaškové vody a spôsobujú kapacitné a biologické problémy v čistiarni odpadových vôd, napríklad vyplavovanie kalu či vyššiu spotrebu kyslíka. Navyše, neprinášajú tržby, len zvyšujú spoločnosti náklady spojené s ich čerpaním a čistením," informoval Peter Hán, vedúci hospodárskeho strediska čistiarne odpadových vôd a kanalizácií LVS.

Liptovská vodárenská spoločnosť, a. s., zabezpečuje odkanalizovanie a čistenie odpadových vôd pre viac ako 56.300 obyvateľov okresu Liptovský Mikuláš, teda viac ako 77 percent z celkového počtu. Prevádzkuje deväť kanalizácií, z toho štyri skupinové a päť samostatných. Dĺžka prevádzkovanej kanalizačnej siete je skoro 320 kilometrov, na ňu je napojených 9500 kanalizačných prípojok. LVS prevádzkuje deväť čistiarní odpadových vôd a 25 čerpacích staníc.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.