Šéfovia diplomacií Číny a Japonska rokovali o zmiernení vzťahov

Fumiovi Kišida (vľavo) a Wang I počas stretnutia Foto: TASR/AP

Peking 30. apríla (TASR) - Ministri zahraničných vecí Číny a Japonska sa stretli dnes v Pekingu v snahe zlepšiť napäté vzťahy svojich krajín, poznačené územnými spormi, otázkami dejinného kontextu i vzájomnou rivalitou o vplyv vo východnej Ázii.

Oficiálna čínska tlačová agentúra Sinchua uviedla, že šéf čínskej diplomacie Wang I povedal svojmu japonskému rezortnému kolegovi Fumiovi Kišidovi, že Čína si želá mať s Japonskom "zdravý a stabilný" vzťah.

Ide o prvú oficiálnu návštevu šéfa japonskej diplomacie v Číne za posledné vyše štyri roky, poznamenáva agentúra AP. Vzťahy na najvyššej úrovni sa medzi oboma štátmi do veľkej miery zmrazili po tom, čo Japonsko v roku 2012 zoštátnilo vo Východočínskom mori pás neobývaných ostrovov, na ktoré si robí nárok Čína.

Tento krok vyvolal vtedy v desiatkach čínskych miest protesty a bojkot japonských výrobkov. Na ostrovčeky - v japončine nazývané Senkaku - si okrem Číny robí nárok ešte aj Taiwan. V čínštine sú ostrovy známe ako Tiao-jü.

Podľa agentúry Sinchua čínsky minister Wang dnes zdôraznil, že bilaterálne čínsko-japonské vzťahy nesmú byť založené na konfrontácii, ale na "rešpektovaní dejín, na dodržiavaní záväzkov a na spolupráci".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.