Irán: V druhom kole volieb vedie blok reformistov a Rúháního spojencov

Iránsky prezident Hasan Rúhání Foto: TASR/AO

Teherán 30. apríla (TASR) - Iránski reformisti a umiernení spojenci prezidenta Hasana Rúháního získali v druhom kole parlamentných volieb ďalších vyše 25 kresiel, čím sa tento politický blok ešte viac priblížil k zabezpečeniu si väčšiny v budúcom zákonodarnom zbore. Podľa agentúry AP o tom dnes informovala iránska štátna televízia.

Televízia oznámila víťazov 55-tich zo zostávajúcich 68 kresiel, o ktoré sa v piatok v druhom kole hlasovania bojovalo. Medzi nimi je 27 kandidátov z radov reformistických a umiernených politikov, ktorí podporujú prezidenta Rúháního a zároveň i dohodu o jadrovom programe Iránu. Tú Teherán dosiahol so svetovými mocnosťami vlani v lete.

Zvyšok kresiel získali stúpenci tvrdej línie a nezávislí kandidáti. Vyhlásenie konečných výsledkov druhého kola volieb sa očakáva dnes večer.

V prvom kole vo februári zaznamenal blok reformistov a umiernených značné úspechy na úkor stúpencov tvrdej línie. Získal väčšinu v parlamente i vo vplyvnej Rade expertov, ktorá de facto určuje základné smerovanie iránskej politiky a vyberá najvyššieho duchovného vodcu krajiny.

Na to však, aby toto politické zoskupenie mohlo kontrolovať 290-členný iránsky parlament, potrebuje vyjsť z druhého kola so ziskom 40 kresiel. Parlament začne svoju činnosť koncom mája.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.