Vďaka súťaži zachránili historické fotografie Hnúšte

Na archívnej snímke je vľavo šéf samosprávy, primátor Hnúšte Michal Bagačka. Foto: TASR - Martin Baumann

Hnúšťa 2. mája (TASR) – Približne 250 historických fotografií, ktoré zachytávajú podobu mesta Hnúšťa na severe Rimavskosobotského okresu v období 20. storočia, sa podarilo zachrániť vďaka súťaži, do ktorej sa ľudia mohli zapojiť zapožičaním snímok na ich zdigitalizovanie a získať za to vecné ceny. TASR o súťaži informoval viceprimátor Roman Lebeda, ktorý ju zorganizoval.

"Touto akciou sme chceli v prvom rade dosiahnuť zachovanie historických snímok, aby fotografie, ktoré boli zabudnuté na povalách alebo niekde u starých rodičov, neskončili nakoniec v kontajneri. Nenazývam to teda súťažou o najkrajšiu historickú fotografiu, ale skôr záchranou historických snímok Hnúšte," uviedol viceprimátor, podľa ktorého sa ich do dodnes zachovalo veľmi málo. "Chýbajú nám napríklad pri tvorbe publikácií pre účely cestovného ruchu," dodal.

Do akcie, ktorá trvala dva mesiace, sa nakoniec zapojilo 25 ľudí a každý podľa Lebedu poskytol viacero fotografií. Z celkového počtu boli nakoniec vybrané tri najlepšie. "Dve som vybral ja, keďže som súťaž sponzoroval. Okrem toho som zostavil komisiu z ľudí, ktorých som považoval za fundovaných v tejto oblasti, a tí vybrali do finále 40 snímok. Zverejnili sme ich na Facebooku, kde ľudia mohli označiť fotografiu, ktorá sa im najviac páčila a takto za ňu zahlasovať," vysvetlil viceprimátor.

S tými zachránenými majú v Hnúšti viacero plánov. "Najkrajších 12 fotografií použijeme ako dekoráciu v pripravovanom turistickom infocentre. Všetkých 40 finálových snímok vytlačíme a Mestské kultúrne stredisko z nich usporiada výstavu. Okrem toho chceme nasnímať terajšiu podobu miest, ktoré sa nachádzajú na fotografiách a spraviť z nich malú publikáciu," ozrejmil Lebeda s tým, že ľudia si v nej budú mať možnosť porovnať, ako sa počas rokov tieto zákutia zmenili.

Všetci zúčastnení, ktorí do súťaže prispeli fotografiou, dostali odmenu vo forme magnetky s motívom mesta. "Majitelia finálových fotografií boli navyše odmenení knihou," priblížil viceprimátor a doplnil, že všetky fotografie už zdigitalizovali a vrátili majiteľom. "Som rád, že ich môžeme sprístupniť verejnosti a že hlasovanie zaujalo aj mladých ľudí, ktorých je na Facebooku prevaha. O ich záujme svedčí aj počet 'lajkov', všetky fotografie ich dokopy dostali približne 4300," zakončil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.