Pokračuje proces s podnikateľkou Eleonórou M., vypovedal ďalší svedok

Na archívnej snímke Eleonóra M. Foto: TASR/František Iván

Bratislava 2. mája (TASR) - Pred senátom Okresného súdu Bratislava 1 pokračuje proces s východoslovenskou podnikateľkou Eleonórou M., ktorá je obžalovaná z faktoringového podvodu a neodvedenia dane.

Dnes vypovedal len jeden svedok, ktorého predviedla polícia. Ďalších sedem predvolaných svedkov sa na dnešné pojednávanie nedostavilo. Eleonóra M. sa aj napriek práceneschopnosti procesu zúčastnila a podľa slov jej advokáta sa bude procesov zúčastňovať aj naďalej. V kauze je spolu s ňou obžalovaných ďalších päť osôb a proces bude pokačovať do štvrtka 5. mája.

Medzi obžalovanými je aj Maroš M., ktorý bol odsúdený za podvod pri výstavbe nájomných bytov v košickej lokalite Furča. Eleonóra M. v minulosti uviedla, že Maroša M. vôbec nepozná.

Podľa prvého bodu obžaloby mala Eleonóra M. s Marošom M., Dušanom K. a Marekom K. v roku 2007 presvedčiť konateľa banskobystrickej firmy, že ak podpíše faktoringovú zmluvu, túto spoločnosť získa. Potom mali vyhotoviť tri falošné dodávateľské faktúry. Údajné pohľadávky vyplývajúce z týchto faktúr previedli na faktoringovú spoločnosť, ktorá Eleonóre M. podľa obžaloby vyplatila takmer 700.000 eur. Podľa druhého bodu obžaloby Eleonóra M., Donald D. a Petra M. od septembra 2007 nafingovali kúpu tlačiarenského stroja v hodnote takmer 3,2 milióna eur a na tomto základe si uplatnili nadmerný odpočet DPH vo výške viac ako 500.000 eur. Daňový úrad peniaze nevyplatil, pretože pri kontrole zistil neoprávnené uplatnenie odpočítania dane. V tejto kauze sa začalo pojednávať 10. marca 2014.

Iný súd - Krajský súd v Košiciach koncom januára minulého roku potvrdil oslobodzujúci rozsudok pre Eleonóru M., obžalovaná bola zo zločinu neodvedenia dane a poistného. Kauza sa týkala neoprávneného uplatnenia si nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty (DPH) v roku 2008 vo výške zhruba 33.000 eur za dodanie účtovníckeho softvéru.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.