Tretina zamestnancov v Maďarsku denne dochádza za prácou mimo bydliska

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Ladislav Vallach

Budapešť 2. mája (TASR) - Za prácou mimo svojho bydliska v súčasnosti dochádza až tretina Maďarov. Uviedol to dnes maďarský ekonomický denník Világgazdaság s poznámkou, že tento pomer má rastúcu tendenciu, pretože čoraz ťažšie je nájsť prácu nielen v obciach, ale aj v malých mestách.

Podniky a nadnárodné spoločnosti sa usadzujú v hlavnom meste, prípadne vo veľkých mestách, preto voľné pracovné príležitosti sú v prvom rade tam. V Budapešti na 1000 obyvateľov pripadá 100 podnikov, v obciach je to polovica.

Pri sčítaní ľudu, ktoré bolo naposledy v roku 2011, uviedlo 1,34 milióna ľudí, že musí dochádzať za prácou. V súčasnosti tento počet ďalej rástol zhruba o 100.000, pričom stúpol aj počet zamestnaných.

Pracovná sila jednoznačne smeruje do miest. Z obcí chodí pracovať do miest 37 % obyvateľov, z miest do obcí iba 7 %. Štyria z desiatich dochádzajú pracovať do Budapešti, prípadne do župných miest, píše Világgazdaság.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.