IS vykonal v Iraku a Sýrii v prvom štvrťroku najmenej 891 útokov

Na snímke z 1. apríla 2016 vojaci sa pozerajú na škody v Bélovom chráme v sýrskej Palmýre. V archeologickej lokalite antického mesta Palmýra v Sýrii zlikvidovali doteraz už približne 150 mín, ktoré tam pred ústupom nastražili jednotky extrémistickej organizácie Islamský štát (IS). Foto: TASR/AP

Bagdad 2. mája (TASR) - Minimálne 891 útokov podnikli za prvé tri mesiace tohto roka v Iraku a Sýrii militanti z takzvaného Islamského štátu (IS). Ide o najvyšší počet útokov IS za akékoľvek trojmesačné obdobie od polovice roka 2014, kedy extrémisti vyhlásili kalifát na dobytých sýrskych a irackých územiach.

Vo svojej najnovšej analýze o tom v nedeľu informovala americká spoločnosť IHS, ktorú citovala agentúra Reuters.

Pri 891 zaznamenaných útokoch celkovo zahynulo 2150 ľudí, čo je o 44 percent viac než počet obetí v predošlých troch mesiacoch. "Skupina sa čoraz častejšie uchyľuje k masovému násiliu, keďže sa dostáva pod tlak z viacerých uhlov," uviedol Matthew Henman z IHS.

Americká armáda odhaduje, že územie pod kontrolou Islamského štátu sa od svojho maxima, ktoré dosahovalo v roku 2014, zmenšilo o približne 40 percent v Iraku a asi o 20 percent v Sýrii.

Správa IHS sa zaoberá tiež vzrastajúcim počtom útokov IS v Líbyi, kde militanti ovládli mesto Syrta a snažili sa získať kontrolu nad pobrežnými ropnými terminálmi v jeho okolí.

IHS si tiež všíma nárast aktivity tejto extrémistickej organizácie v okolí mesta Sabráta na severozápade Líbye, z ktorého by podľa nej mohli militanti preniknúť aj do susedného Tuniska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.