Herečka Cate Blanchettová je veľvyslankyňou dobrej vôle UNHCR

Herečka Cate Blanchettová. Foto: TASR/AP

New York 3. mája (TASR) - Austrálska herečka Cate Blanchettová sa stala veľvyslankyňou dobrej vôle Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Oznámil to v pondelok jeho šéf Filippo Grandi, informovala agentúra AP.

Do novej funkcie vymenovali 46-ročnú držiteľku dvoch Oscarov krátko po tom, ako vrátila z Jordánska, kde navštívila sýrskych utečencov. Vo vyhlásené pre médiá uviedla, že je veľmi hrdá na svoju novú úlohu, pretože ešte nikdy nebolo tak dôležité postaviť sa na stranu utečencov a prejaviť solidaritu.

Svet podľa Blanchettovej momentálne zažíva "bezprecedentnú krízu", ktorú musí zvládnuť spoločne. Ale vyzerá to tak, ako by sme boli na križovatke a rozhodovali sa, či pôjdeme cestou súcitu alebo neznášanlivosti. Ako matka si želá, aby sa jej deti rozhodli pre súcit.

Podľa UNHCR bolo vlani na celom svete 60 miliónov vysídlených osôb, čo je najviac od druhej svetovej vojny. Viac ako tretina z nich žije ako utečenci.

Pred Cate Blanchettovou bola viac ako desať rokov veľvyslankyňou dobrej vôle UNHCR herečka Angelina Jolieová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.