Generálna riaditeľka UNESCO bude prednášať na Kežmarskom hrade

Na archívnej snímke generálna riaditeľka Organizácie Spojených národov pre vzdelanie, vedu a kultúru (UNESCO) Irina Bokovová Foto: TASR/AP

Kežmarok 3. mája (TASR)- V sobotu (7.5.) zavíta do Kežmarku generálna riaditeľka UNESCO Irina Bokovová. V priestoroch Kežmarského hradu sa popoludní uskutoční prednáška, na ktorej sa zúčastnia študenti nielen z podtatranských škôl. Po nej sa Bokovová presunie do knižnice evanjelického lýcea, kde bude prebiehať debata so zástupcami vysokých škôl z celého Slovenska.

Najvyššiu predstaviteľku tejto medzinárodnej organizácie privíta na Kežmarskom hrade primátor mesta Kežmarok Ján Ferenčák. "Pôvodne sme chceli oficiálne privítanie uskutočniť na radnici, ale upustili sme od tohto návrhu. Prijatie bude na hrade v priestoroch obrazárne," povedala pre TASR bývalá tlačová tajomníčka veľvyslanca Slovenskej republiky vo Francúzsku Viera Štupáková. Doplnila, že po privítaní bude nasledovať beseda so študentmi. "Tá bude prebiehať v anglickom jazyku a zúčastnia sa jej študenti od deviatakov na základných školách cez stredoškolákov až po študentov z vysokých škôl z Prešova, Košíc a zo Zvolena," povedala Štupáková. Zároveň dodala, že v meste je Hotelová akadémia Otta Brucknera, ktorá je partnerskou školou UNESCO. "Jej žiaci sa postarajú aj o občerstvenie na hrade a v lýceu," vysvetlila Štupáková.

Po besede sa Bokovová presunie do čitárne lýcea pri evanjelickom kostole. "Uskutoční sa tu debata s akademickou obcou. Zatiaľ sú prihlásení štyria prorektori univerzít so zameraním na medzinárodné vzťahy. Debata bude prebiehať za okrúhlym stolom a pôjde predovšetkým o aktuálne témy. Preberať sa bude napríklad ochrana prírodných a kultúrnych pamiatok, mierové spolunažívanie, multikultúrnosť či téma životného prostredia," vymenovala. Potom sa Bokovová presunie na Štrbské Pleso.

Generálna riaditeľka UNESCO Irina Bokovová príde na Slovensko na pozvanie ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka. Počas svojej návštevy (5.5.-8.5.) navštívi miesta, ktoré sú zapísané do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Mesto Kežmarok má na tomto zozname zapísané dve pamiatky, drevený artikulárny kostol a sochu Ukrižovaného Krista z hlavného oltára Baziliky minor sv. Kríža, dielo Majstra Pavla z Levoče.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.