Výročie Štefánikovej tragickej smrti si pripomenú aj vatrou na Bradle

-

Na archívnej snímke vojaci v dobových kostýmoch zapaľujú fakle počas spomienkovej slávnosti na gen. M. R. Štefánika na Bradle. FOTO TASR - Radovan Stoklasa Foto: TASR - - Radovan Stoklasa

Košariská 3. mája (TASR) – Slávnostnými službami Božími v evanjelickom kostole v Košariskách sa dnes popoludní začne pietna spomienka pri príležitosti 97. výročia tragického úmrtia generála Milana Rastislava Štefánika. Spomienka vyvrcholí večernými vatrami na Bradle.

Ako TASR informovala starostka obce Košariská Anna Abramovičová, program bude pokračovať položením vencov a kytíc v múzeu v Košariskách, ktoré je rodným domom Štefánika. „Z rodného domu odštartuje aj fakľový pochod po historickej ceste na Bradlo. Táto historická cesta na Bradlo je vlastne cesta, po ktorej viezli telo Milana Rastislava Štefánika k jeho hrobu na Bradle,“ doplnila Abramovičová s tým, že pietna spomienka bude pokračovať večer pri mohyle na Bradle.

Pietna spomienka na tragické úmrtie Štefánika sa koná v Košariskách už roky, tradícia sa podľa starostky udržiavala aj v časoch socializmu, i keď mnohí za to boli perzekvovaní. „Nie je náhoda, že Štefánik pochádza práve z nášho kraja. Tu boli základy národného povedomia, už v roku 1848 tu prebiehali hurbanovské boje. Aj to bola jedna z vecí, ktoré ovplyvnili život Milana Rastislava Štefánika. To národné povedomie stále v našom kraji žije a prejavuje sa práve pri takýchto spomienkových slávnostiach,“ pripomenula starostka Košarísk.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.