Parlament by mal byť viac bezbariérový, pripravuje úpravy priestorov

Na ilustračnej snímke vpravo poslankyňa NR SR Silvia Petruchová (OĽaNO-NOVA) a vľavo minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Roman Brecely (#Sieť). Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 3. mája (TASR) - Národná rada SR by mala byť viac bezbariérová. Mala by v nej pribudnúť elektrická schodisková plošina zo vstupnej haly na prízemí do podateľne a k chodbe, na ktorej sú poslanecké kluby. Tiež nájazd, teda šikmá oceľová plošina, do vchodu na Západnej terase pre vstup z átria. Parlament tiež rieši výmenu dvoch protipožiarnych dverí v suteréne, aby bol umožnený prechod z výťahu do jedálne a bufetu. Pripravované zmeny TASR potvrdil komunikačný odbor parlamentu.

"V súčasnej dobe prebieha ďalšie prispôsobovanie viacerých priestorov, tak aby spĺňali požiadavky vyplývajúce z postihnutia pani poslankyne Petruchovej a s ohľadom na jej pohyb pomocou akumulátorového vozíka s vyššou nosnosťou (cca 260 kg), s cieľom v plnej miere zabezpečiť bezproblémový výkon poslaneckého mandátu," doplnil komunikačný odbor.

Úpravy, ktoré mohol parlament urobiť s využitím vnútorných pracovných kapacít zamestnancov Kancelárie NR SR urobili, pokiaľ využili externé firmy, postupovali podľa zákona o verejnom obstarávaní. "Keďže si výber zmluvného partnera na zabezpečenie ďalších úprav, ktoré sú cenovo náročnejšie, vyžaduje verejné obstarávanie, je Kancelária NR SR povinná dodržiavať lehoty vyplývajúce z príslušného zákona a nie je možné ich nijakým spôsobom urýchliť alebo inak skrátiť," doplnil komunikačný odbor.

Pripomína, že dosiaľ v parlamente upravili dve toalety pre imobilných v hlavnej budove pri rokovacej sále. Vymenili tam umývadlá za menšie z dôvodu plynulého pohybu v priestore toaliet na akumulátorovom vozíku. Vytvorili tiež plnohodnotné pracovné miesto pre imobilného poslanca v rokovacej sále prispôsobené vjazdu s akumulátorovým vozíkom. A tiež zrekonštruovali toalety na Západnej terase, kde sú poslanecké kancelárie.

Komunikačný odbor poukazuje aj na to, že v parlamente je zabezpečený bezbariérový pohyb a vstup na jednotlivé poschodia prostredníctvom výťahov so zodpovedajúcou veľkosťou, pomocou bezbariérových rámp umiestnených na vybraných miestach. "Napríklad na balkón rokovacej sály," uvádza komunikačný odbor.

V budove parlamentu sú tiež k dispozícii toalety pre hendikepovaných na prízemí a na prvom poschodí pri vstupe do rokovacej sály. "V rokovacej sále je vytvorený bezbariérový prístup k rečníckemu pultu," zdôraznil komunikačný odbor. Pripomína, že priestory parlamentu sa prispôsobovali hendikepovaným ľuďom už v treťom volebnom období. Vtedy totiž vykonával mandát poslanec na invalidnom vozíku Peter Bódy, ktorý zastupoval SDKÚ. Dnes je v snemovni na vozíčku poslankyňa Silvia Petruchová (OĽaNO-NOVA).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.