Začal sa zjazd vládnucej Kórejskej strany práce

Na snímke miesto zjazdu Kórejskej strany práce. Foto: TASR/AP

Pchjongjang 6. mája (TASR) - Prvý zjazd vládnucej Kórejskej strany práce od roku 1980 sa začal dnes v severokórejskej metropole Pchjongjang. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na štátny výbor pre informácie.

Viac ako 100 zahraničných novinárov, ktorí ho chceli sledovať, síce autobusmi priviezli pred dom kultúry vyzdobený štátnymi a straníckymi zástavami, kde sa zjazd koná, nevpustili ich však dovnútra. Po viac ako hodinovom čakaní sa novinári vrátili do svojich hotelov.

Pchjongjang sa na zjazd dôkladne pripravil. V jeho uliciach sa očakávajú masové zhromaždenia, píše AP. Mnoho ľudí už dnes kládlo kvety na námestí nesúcom meno zakladateľa Severnej Kórey Kim Ir-sena.

Program zjazdu nie je známy. Nevie sa ani to, ako dlho bude trvať - predpokladá sa, že tri až štyri dni.

V úvodný deň by mal vystúpiť aj vodca Kim Čong-un, vnuk Kim Ir-sena. Severokórejské štátne médiá nezverejnili jeho príhovor. Podľa agentúry Jonhap sa očakáva, že delegáti oficiálne schvália politiku Kim Čong-una, zameranú na ekonomický rast a zároveň aj na budovanie jadrového arzenálu, na ktoré súčasné vedenie krajiny kladie veľký dôraz.

Časť analytikov predpokladá, že Kim na zjazde vystúpi s vyhlásením, že Severná Kórea patrí do "klubu jadrových mocností". Severokórejské vedenie totiž 6. januára oznámilo, že uskutočnilo úspešnú skúšku vodíkovej bomby.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.