Osvetlený Pamätník víťazstva na Dargove možno obdivovať aj v noci

Pamätník víťazstva v Dargovskom priesmyku pripomína ťažké boje a početné obete sovietskych vojakov z konca druhej svetovej vojny. Stojaci vedľa cesty I. triedy v katastri obce Zemplínsky Klečenov (okres Košice-okolie) ho vodiči a cestujúci môžu už rok obdivovať aj v noci vďaka namontovanému osvetleniu. Vidieť aj susednú Sieň bojovej slávy. Zemplínsky Klečenov Foto: TASR - Roman Hanc

Košický Klečenov 9. mája (TASR) – Pamätník víťazstva v Dargovskom priesmyku pripomína ťažké boje a početné obete z radov sovietskych vojakov z konca druhej svetovej vojny. Vedľa cesty I. triedy v katastri obce Košický Klečenov, okres Košice okolie, ho vodiči a cestujúci môžu už rok obdivovať aj v noci vďaka namontovanému osvetleniu. Vidieť aj susednú Sieň bojovej slávy.

"Osvetlenie je nepretržite každú noc, zapína sa automaticky svetelným snímačom, len-čo sa zotmie. Osvetlenie súsošia je sprostredkované dvomi halogénovými svietidlami, jedno svietidlo osvetľuje Sieň bojovej slávy. Pamätník je tak aj v noci viditeľný široko-ďaleko,"
uviedol pre TASR Tomáš Oravec, riaditeľ Kultúrneho centra Abova, ktoré pamätník spravuje.

Pamätník vysvietili v rámci osláv Dňa víťazstva nad fašizmom 8. mája 2015. Inštalácia osvetlenia bola súčasťou širšej rekonštrukcie zahrňujúcej Sieň bojovej slávy. Celkové náklady na obnovu časti areálu boli vo výške 94.000 eur, ktoré z rozpočtu vyčlenil Košický samosprávny kraj (KSK).

V zrekonštruovanej Sieni bojovej slávy bude tento rok umiestnená expozícia pripomínajúca druhú svetovú vojnu a boje odohrávajúce sa v týchto miestach. KSK chce na tento účel využiť aj prostriedky z Audiovizuálneho fondu a ďalších mimorozpočtových zdrojov. "Počas leta si budú môcť návštevníci prísť pozrieť okrem súsošia aj sieň. Jej expozícia bude postupne v budúcnosti doplnená aj zo zbierok Východoslovenského múzea, s ktorým sme nadviazali spoluprácu," konštatoval Oravec.

Pamätník oslobodenia a víťazstva postavili v rokoch 1954–1955, autorom súsošia je košický akademický sochár Vojtech Löffler. Nachádza sa na niekdajšom mínovom poli, kde zahynulo mnoho sovietskych vojakov. Na druhej strane cesty je vystavený tank T-34/85 a samohybné delo SU-100.

Počas sedemtýždňových bojov o Dargovský priesmyk na prelome decembra 1944 a januára 1945 padlo viac ako 20.000 vojakov. Strategickú obrannú líniu Slanských vrchov, ktorú bránila nemecká armáda, prelomili sovietske vojská 18. januára 1945. Bitka patrí svojou dĺžkou, intenzitou a počtom obetí medzi najväčšie na území Slovenska. Netrpeli len vojaci, ale aj civilisti, ktorí odmietli evakuáciu a skrývali sa počas prechodu frontu v lesoch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.