Rusko si Dňom víťazstva pripomína 71. výročie kapitulácie Nemecka

Ruský prezident Vladimir Putin (uprostred) a veteráni druhej svetovej vojny sa účastnia na vojenskej prehliadke počas osláv Dňa víťazstva na Červenom námestí v Moskve 9. mája 2016, ktorým si Rusko pripomína 71. výročie kapitulácie nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne. Foto: TASR/AP

Moskva 9. mája (TASR) - Rusko si dnes Dňom víťazstva pripomína 71. výročie kapitulácie nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne, v bývalom Sovietskom zväze známej ako Veľká vlastenecká vojna. V Moskve a iných mestách sa konajú vojenské prehliadky a slávnostné podujatia, informuje agentúra TASS.

Ústredné podujatia sa tradične konali na Červenom námestí v Moskve. Na vojenskej prehliadke sa zúčastnili zástupcovia všetkých armádnych zložiek; ozbrojené sily predstavili najmodernejšiu vojenskú techniku a nad hlavami zúčastnených preleteli desiatky rozličných lietadiel a vrtuľníkov.

Celkovo sa na moskovskej prehliadke zúčastnilo približne 10.000 ľudí. Na Červenom námestí bol prítomný aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorý vystúpil s prejavom. Podujatie podporili aj ruský premiér Dmitrij Medvedev a ďalší predstavitelia vlády. Putin po prehliadke položil veniec k hrobu neznámeho vojaka.

Putin pred podujatím zdôraznil, že Deň víťazstva je posvätnou oslavou a navždy zostane symbolom hrdinstva a jednoty ľudí, ktorí ubránili svoju krajinu v krvavých bitkách a oslobodili svet od nacizmu. Šéf Kremľa zároveň zdôraznil, že tragické chyby z minulosti by sa nemali opakovať.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.